W Warce o sadownictwie. Spotkanie z politykami

konferencja

Wczoraj w Warce odbyła się konferencja sadownicza. Wzięli w niej udział sadownicy z zagłębia grójeckiego i politycy różnych opcji, ale zabrakło wśród nich przedstawicieli rządzącej koalicji.

Zdobyć nowe rynki i duże kontrakty

Przewodniczący grójeckiej Solidarności RI, Dominik Zawadzki, przedstawił założenia i mechanizmy działania holdingu, dzięki któremu sadownicy mogliby zdobywać nowe rynki zbytu. Jego zdaniem, pomoc dużego podmiotu z gwarancjami płatności jest konieczna do negocjacji i podpisywania kontraktów z krajami afrykańskimi i azjatyckimi. Dzięki temu możliwe będzie eksportowanie większych partii owoców.

D. Zawadzki podkreślał, że grupy producenckie nie są w stanie samodzielnie zdobyć nowych kontaktów handlowych w dalekich zakątkach świata. Dlatego konieczna jest pomoc państwa w tworzeniu dużego podmiotu, którego udziałowcami staną się sadownicy.

Najpierw zadbajmy o siebie

Marek Jakubiak porównał sytuację w sadownictwie do branży browarniczej. Zauważył, że mali producenci chmielu oraz sadownicy mierzą się z dużymi korporacjami przetwórczymi. Jego zdaniem, państwo powinno tworzyć przepisy ułatwiające pracę krajowych przedsiębiorców i sadowników oraz zwiększające ich konkurencyjność względem produktów importowanych. Podkreślił, że kraj powinien dbać najpierw o interesy swoich obywateli i nie ma w tym nic złego.

Sadownicy, tak samo jak małe browary, odcięci są od sieci dystrybucji. Pomiędzy nimi, a konsumentem są wszechobecne sieci marketów z zagranicznym kapitałem. W tym kontekście pomysł budowy krajowej sieci marketów ze swoją siecią dystrybucji byłby najlepszym impulsem do rozwoju małych przedsiębiorstw i rolnictwa.

sadownicyUstawa hiszpańska

Zbigniew Kuźmiuk odniósł się do ustawy hiszpańskiej dotyczącej zakupu owoców i warzyw powyżej kosztów produkcji. Zauważył, że przepisy te stworzyły pewne patologie w hiszpańskim handlu, ponieważ kupujący obniżają ceny poprzez liczne potrącenia. Ponadto bez problemów kupują taniej w innych krajach. Dodał, że podobna ustawa powinna być wprowadzona na poziomie europejskim, aby ograniczyć możliwości omijania przepisów przez kupujących. Tylko wtedy może przynieść wymierne korzyści dla rolnictwa.

W konferencji wzięli udział: Marek Jakubiak, Marek Suski, Zbigniew Kuźmiuk, Radosław Fogiel, Agnieszka Górska, Witold Piekarniak i Krzysztof Mulawa. Wczorajsze spotkanie trwało około 3 godzin i nie sposób opisać każdej sprawy, która została na nim poruszona. Sadownicy pytali polityków m.in. o zakłady przetwórcze, które mogłyby wejść w skład Krajowej Grupy Spożywczej, o wadliwy system ubezpieczeń oraz o pracowników sezonowych z odległych krajów azjatyckich, których może bardzo brakować w roku urodzajnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here