W weekend miejscami solidnie popada

opady deszczu

W ostatnich latach niże z południa Europy są coraz rzadsze z powodu osuszenia i ocieplenia Morza Śródziemnego. Tym razem doszło do powstania niżu, który już w piątek przyniesie opady na południu, zaś w weekend także na wschodzie i w centrum kraju.

Przy prognozowaniu takich niżów pojawia się wiele niewiadomych. Możemy mieć pewność, że deszcz spadnie w Małopolsce, Śląsku, Opolszczyźnie, wschodzie, południu woj. łódzkiego, wschodnim, południowym, środkowym Mazowszu i w woj.  lubelskim – zwłaszcza zachód, północ regionu oraz na Podlasiu.

Być może – jest jeszcze zbyt wcześnie na wyrok – ale może popada mocniej także na Podkarpaciu, południu, wschodzie Wielkopolski, południu Ziemi Lubuskiej i Kujaw oraz na Mazurach.

Lokalnie w wyżej wymienionych regionach może spaść do 40-80 mm deszczu. Opady będą ciągłe, wielogodzinne, dzięki czemu powodzi błyskawicznych nie będzie. Mimo wszystko tak duży opad w ciągu doby spowoduje, że trochę wody deszczowej w obniżenia terenu spłynie nim wsiąknie.

Niż najprawdopodobniej nie dotrze na Pomorze Zachodnie, północ Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski oraz nad Pomorze Gdańskie. Na dokładne dane gdzie i ile deszczu spadnie będzie można prognozować dopiero w piątek wieczorem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here