Warto wyznaczyć odpowiedni termin zbioru

dojrzałość zbiorcza

Coraz bliżej do zbiorów jabłek. Mamy do dyspozycji kilka sposobów na wyznaczenie odpowiedniego terminu zbioru i chociaż są łatwo dostępne, wciąż wielu sadowników opiera się tylko na metodzie wizualnej.

Ostatnie sezony przyzwyczaiły nas, że zbiory Gali rozpoczynały się już w sierpniu. W 2018 roku sezon wyjątkowo sprzyjał dojrzewającym jabłkom. W ostatnich dniach sierpnia na niektórych kwaterach do zbiorów gotowa była nawet Gala Must. W 2019 roku w tym czasie zrywane były paskowane i czerwone mutacje Gali. W tym sezonie podejdziemy do zbiorów w bardzo podobnym czasie, co w ubiegłym roku.

Aby móc długo przechowywać jabłka należy je zebrać w odpowiednim terminie. Do wyznaczenia terminu zbioru służy kilka metod. Chociaż są one coraz powszechniej stosowane, zdarza się, że decyzja o zbiorze jest podejmowana wyłącznie na podstawie oceny wizualnej, co może być mylące. Jabłka dobrze wybarwione często są już zbyt dojrzałe, aby nadawały się do dłuższego przechowywania. Niuansów tego zagadnienia jest znacznie więcej.

Najprostszą i najtańszą metodą wyznaczania terminu zbioru jest zbadanie indeksu skrobiowego. Obok indeksu skrobiowego mierzymy również jędrność owoców oraz poziom ekstraktu (zawartość cukrów w jabłkach). Do wykonania tych pomiarów potrzebujemy refraktometru i jędrnościomierza. Połączenie wszystkich powyższych metod ma miejsce w obliczaniu indeksu Streifa. Jest to najbardziej precyzyjna metoda wyznaczenia terminu zbioru.

Więcej informacji o wyznaczaniu terminu zbioru już w poniedziałek, 13 września, o godz. 20.00. Szczegóły już wkrótce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here