Wczesna sprzedaż Pirosa – każdy ma swoje racje. Jak aktualnie wygląda rynek?

Piros Bronisze
Aktualnie oferowane jabłka odmiany Piros

Piros na rynkach hurtowych po raz kolejny rozgrzewa dyskusję o wczesnej sprzedaży. Ci, którzy go oferują, tłumaczą się popytem. Jak dziś kształtują się ceny pierwszych odmian?

Piros na rynkach hurtowych – aktualne ceny, 08.07.2024

Piros trafia do sprzedaży od kilku dni. Dziś na rynku w Broniszach kosztuje od 4,00 do ponad 5,00 zł. Zatem za skrzynkę trzeba zapłacić 60 – 80 zł. W sieci powoli przybywa ofert sprzedaży, a kupcy odbierają jabłka także z gospodarstw. Popyt na odmianę jest już zauważalny i oceniany jako wysoki.

Ci, którzy zdecydowali się na taki zabieg mówią wprost, że to nie ich „widzimisię”, a popyt ze strony odbiorców. Gdyby nikt nie kupował Pirosa przed jego naturalnym terminem zbioru, prawdopodobnie w kolejnym sezonie nikt nie oferowałby go wcześniej. Mamy tu zatem wolny rynek w czystej postaci. Sadownicy zaspokajają popyt ze strony kupujących. Przeciwnicy mówią o psuciu rynku i zniechęcaniu konsumentów owocami, które mają jedynie kolor, ale nie mają smaku.

Piros
Aktualnie oferowane jabłka odmiany Piros

Do pełni zbiorów jeszcze co najmniej tydzień

Wszystkie oferowane dziś owoce odmiany to efekt przyspieszenia ich dojrzewania. Podaż w skali kraju jest jeszcze bardzo mała. Dlatego za wysoką jakość można uzyskać 5,00 – 5,33 zł/kg (75 – 80 zł za skrzynkę). Stawki oczywiście spadną pod koniec miesiąca. Niemniej na razie sprzedaż jest bardzo szybka.

Niżej załączamy zdjęcia Pirosa wykonane 8 lipca w gminie Mogielnica. Sad rośnie na lekkiej glebie i ciepłym stanowisku. Owoce są bardzo wysokiej jakości, a sadownik informuje nas, że zbiór przewiduje za około dwa tygodnie.

Piros
Piros – 08.07.2024
Piros
Piros – 08.07.2024
Piros
Piros – 08.07.2024

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here