Wichury zniszczyły sady na granicy Szwajcarii i Niemiec

zniszczony sad

Burze, wichury i powodzie doświadczyły rolników w zachodniej Europie. Są w Szwajcarii sadownicy, którzy w ostatniej nawałnicy stracili tegoroczne zbiory i całe sady.

13 lipca na styku granic Szwajcarii i Niemiec (okolice Bazylei) przeszła niszczycielska burza, która charakteryzowała się niezwykle silnymi podmuchami wiatru. Sadownicy gospodarujący w okolicach miasteczka Aesch informują o stratach całych sadów. Całkowicie zniszczone zostały drzewa i konstrukcje wspierające. Jak widać na załączonych zdjęciach nie da się uratować ani sadów, ani tegorocznych zbiorów. Zniszczone zostały również sady w Niemczech.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że szwajcarscy sadownicy nie dostaną żadnych odszkodowań, ponieważ w Szwajcarii nie można ubezpieczać upraw sadowniczych. Niestety producenci nie mogą liczyć ani na wsparcie rządu federalnego, ani lokalnego. Pomaga im za to branża sadownicza.

Z drugiej strony tamtejsi sadownicy nie muszą płacić kar umownych za niedostarczenie zadeklarowanych ilości owoców. Niewywiązanie się z przed sezonowych umów dostaw nie wiąże się w Szwajcarii z karami. Odwrotnie jest w Niemczech, jednak tam sady można ubezpieczać.

źródło: freshplaza.de

zdjęcie: Mario Bruno Rohrer / Twitter

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here