Widoczne straty po wczorajszych gradobiciach [Zdjęcia]

grad na jabłkach

Od rana sadownicy lustrują sady po wczorajszych gradobiciach, które pojawiły się niespodziewanie późnym wieczorem w kilku rejonach zagłębia grójeckiego. Na zawiązkach widoczne są uszkodzenia. 

Wczoraj (tj. 27.05.2022) późnym wieczorem w wielu miejscowościach w rejonie Grójca i Warki wystąpiły gradobicia o różnym natężeniu. Miejscami grad spadł dwukrotnie czy nawet trzykrotnie. Zjawisko występowało od godziny 20:00 do 22:00.

Gradobicie o największym nasileniu wystąpiło w okolicach Warki. Mowa o miejscowościach Hornigi – Gośniewice – Pilica – Grażyna. Tam opad był intensywny i trwał przez kilka/kilkanaście minut. We wspomnianej okolicy notowany jest największy odsetek uszkodzonych owoców.

Jednak chociaż najwięcej informacji o uszkodzeniach pojawia się właśnie z tych z tych rejonów, gradobicie występowało z różnym natężeniem w pasie o szerokości kilkunastu kilometrów. O gradzie informują m.in. sadownicy z rejonu Białej Rawskiej.

Ze względu na to, że zawiązki są jeszcze małe, straty nie są dotkliwe, niemniej od wczesnych godzin porannych sadownicy lustrują sady i informują o uszkodzonych jabłkach.

gradzinygradobicie

gradobicie

mapa grad
Poglądowa mapka miejsc wystąpienia gradobić sporządzona na podstawie informacji przekazanych przed sadowników. Oczywiście, nie wyklucza to, że w innych rejonach nie wystąpił grad.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here