Więcej oparzeń słonecznych na jabłkach i gruszkach

oparzenia sloneczne na jablkach

Większy niż zazwyczaj odsetek oparzeń słonecznych jest jedną z przyczyn korekty tegorocznych prognoz zbiorów. Na problem zwracają uwagę Włosi, a także sadownicy z Beneluksu.

Ekstremalne upały i susza w wielu zagłębiach produkcji sadowniczej w Europie skutkują wyższym niż zazwyczaj odsetkiem uszkodzeń słonecznych. Procent uszkodzeń w nieosłoniętych siatkami sadach na północy Włoch sięga miejscami nawet 40% jabłek, co jest rekordowym wynikiem.

Zazwyczaj odsetek oparzonych jabłek we Włoszech nie przekracza kilku procent. Jak wiemy tego typu uszkodzenia wykluczają owoce z rynku deserowego i długiego przechowania.

Odsetek uszkodzeń jest znacznie mniejszy w sadach okrytych siatkami przeciwgradowymi, a także w kwaterach zaszczepionych na silniej rosnących podkładkach. Naukowcy są zdania, że już teraz należy myśleć nad sposobami zapobiegania tego typu uszkodzeniom, ponieważ w przyszłości problem prawdopodobnie będzie się nasilał.

Problem w tym roku w większym stopniu dotknął także sadowników w Belgii i w Holandii. W celu minimalizacji strat włączano w sadach systemy zraszania podkoronowego, co przynosiło zamierzone rezultaty, temperatura owoców spadała. W Polsce również notowanych jest nieco więcej typu oparzeń, jednak ich odsetek jest znacznie niższy od danych z Włoch. 

źródło: italiafruit.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here