Większość sadowników ocenia zapąkowanie grusz jako przeciętne

W rozmowach z sadownikami spotykamy się z opiniami, że zapąkowanie grusz nierzadko jest poniżej oczekiwań, szczególnie na starszych kwaterach. W związku z tym kluczowe jest wybranie odpowiedniej strategii cięcia, o ile jeszcze go nie wykonano.  

To właśnie precyzyjna ocena ilości pąków kwiatowych powinna być głównym wyznacznikiem ku temu, jaką strategię cięcia wybrać. Potwierdzają to również doradcy przed licznymi pokazami techniki cięcia grusz. Zatem niższe zapąkowanie to bardziej zachowawcze cięcie i odwrotnie – w przypadku dużej liczby pąków kwiatowych.

Z drugiej strony nawet przeciętna liczba pąków nie oznacza definitywnie niskich plonów. Niemniej nie możemy wykluczyć dziś ani kolejnych przymrozków, ani przebiegu pogody, który negatywnie wpłynie na zawiązanie.

Przeprowadziliśmy również sondaż na Facebooku. Jak odpowiedzieli sadownicy z ankiecie? Jak widać na diagramie, 56% sadowników jest zdania, że tegoroczna liczba pąków kwiatowych jest przeciętna lub poniżej przeciętnej. W tym wypadku decydują się oni na zachowawcze cięcie. Ponadto zjawisko jest obserwowane przede wszystkim na starszych kwaterach Konferencji.

Jeśli chodzi o dominującą w sadach gruszowych Konferencję to zróżnicowanie podkładek, wieku sadów i przebiegu plonowania w ostatnich sezonach daje cały wachlarz ocen, co widzimy na diagramie. 25% ankietowanych ocenia zapąkowanie ma bardzo wysokie. W związku z tym mogą sobie oni pozwolić na bardziej zdecydowane cięcie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here