Wiosna wiośnie nierówna

wiosna w sadzie

Przebieg tegorocznej wiosny różni się znacznie od sytuacji w ubiegłym roku. wygląda na to, że sama wegetacja również ruszy nieco później niż w 2020. Niesie to dla naszych sadów szereg korzyści.

Mamy połowę marca, a są sady, gdzie poruszanie się ciągnikiem bez przedniego napędu do łatwych nie należy. Wszystko to zawdzięczamy bardzo śnieżnej, jak na ostatnie lata, zimie.

W ubiegłym roku o tej porze niektórzy sadownicy sadzili już młode drzewka. Pozwalała na to zarówno temperatura powietrza, jak i temperatura gleby. Niestety, było bardzo sucho. Już pod koniec marca w niektórych rejonach Polski sadownicy informowali o bardzo trudnej sytuacji w sadach. W kwietniu susza była coraz bardziej dotkliwa.

Powolna i mokra wiosna może się okazać kluczowa w procesie regeneracji uszkodzeń po mrozach, jakie notowaliśmy w styczniu i w lutym. Zdecydowanie niekorzystna dla drzew w tym roku byłaby krótka, gwałtowna, ciepła i sucha wiosna. Miejmy nadzieje, że tak się nie stanie. Co więcej, nieco późniejszy start wegetacji zmniejsza ryzyko strat w przypadku wystąpienia majowych przymrozków.

Tegoroczna wiosna przebiega i zapowiada się zupełnie inaczej niż ta w 2020 roku. W glebie jak razie nie brakuje wody. Temperatury są znacznie niższe od ubiegłorocznych. Zapowiadane są regularne opady. Według prognoz, dopiero końcówka przyszłego tygodnia ma przynieść znaczące ocieplenie. Jednak nadal noce będą bardzo zimne.

pąk jabłoni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here