Wiśnie szybko dojrzewają – w tym tygodniu pierwsze zbiory wczesnych odmian

Pogoda sprzyja dojrzewającym wiśniom. W zależności od odmiany i położenia kwatery w tym tygodniu rozpoczną się zbiory wczesnych odmian wiśni. ‘Łutówce’ do zbioru zostało kilkanaście dni.

Mijają tygodnie, a pogoda nadal rozdaje karty w sadownictwie. Od początku sezonu borykaliśmy się z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Obecnie pogodna aura sprzyja szybkiemu i równoczesnemu dojrzewaniu owoców. Tak było w przypadku wielu odmian czereśni. To samo możemy zaobserwować obecnie w przypadku wiśni. Zarówno odmian wczesnych, jak i ‘Łutówki’.

Rzućmy zatem okiem na odmiany ‘Debreceni Botermo’ i ‘Groniasta z Ujfehertoi’. Tegoroczne zbiory będą bardzo małe w przypadku tych odmian. Mniejszy tonaż w pierwszej kolejności wpływa na szybkie i równoczesne dojrzewanie owoców (brak konieczności przerywania). W tym roku bardzo pomaga aura. Ziemia jest bardzo nasączona wodą, a warunki pogodowe ciepłe i słoneczne. Co za tym idzie, jakość wiśni będzie w tym sezonie bardzo wysoka.

Widoczny na zdjęciach sad z odmianą ‘Debreceni Botermo’ był lustrowany w czwartek. Sadownik liczył, że do dojrzałości konsumpcyjnej potrzeba jeszcze tygodnia. Dziś okazuje się, że są drzewa, a których niemalże wszystkie owoce zrywają się „na sucho”. Miejsce po ogonku jest białe i suche, co oznacza dojrzałość owocu. Zbiór wczesnych odmian rozpocznie się w tym gospodarstwie jutro.

‘Debreceni Botermo’
‘Debreceni Botermo’ – pierwsze zbiory rozpoczną się w tym tygodniu

Podobnie kwestia wygląda w przypadku ‘Łutówki‘. Chociaż do rozpoczęcia zbiorów w przypadku tej odmiany pozostało znacznie więcej czasu, to można się spodziewać podobnego scenariusza, jeśli pogoda się nie zmieni. Sadownicy oceniają, że pierwsze zbiory ‘Łutówki‘ rozpoczną się za około 10 dni. Jak widać na zdjęciach dojrzewanie ‘Łutówki‘ jest bardziej zróżnicowane w zależności od kwatery.

‘Łutówka‘

‘Łutówka‘

Sad, w którym przymrozki nie ograniczył plonów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here