Włochy – perspektywy dla brzoskwiń, moreli i nektaryn

Włoskie brzoskwinie

Sezon na morele, brzoskwinie i nektaryny, oprócz tego, że rozpoczyna się późno, nie zapowiada się zbyt dobrze we Włoszech.

Nietypowe warunki pogodowe tej wiosny, które nadal pokazują swoje skutki, odcisną piętno na tym sezonie. Wczesna odmiana moreli ‘Mogador’, choć jest najbardziej oczekiwana po zimie, nie przyniosła oczekiwanych zysków (1,20 – 1,40 EUR/kg w zależności od wielkości).

Jeśli chodzi o brzoskwinie ‘Sagittaria’, rozmiary i jakość nie są optymalne, więc spożycie spadło. Owoce tej odmiany nie są zbyt duże, zbiory dopiero się rozpoczęły, a ceny wahają się od 1,30 do 1,50 EUR/kg.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku nektaryn. Włosi zbierają odmianę ‘Nectarprima’, jest to owoc dobrej jakości i optymalnej wielkości, który dociera na rynki z cenami sprzedaży powyżej 2,00 EUR/kg.

Sadownicy czekają na nadejście temperatur, które oprócz wpływu na optymalny wzrost owoców, są niezbędne do zwiększenia ich spożycia. Członkowie spółdzielni Asso Fruit, zostali dotknięci niedawnymi, gwałtownymi burzami gradowymi, w wyniku których uszkodzonych zostało około 50% upraw owoców pestkowych spółdzielni. Z tego powodu plantatorzy nie mogą zagwarantować wysokich standardów jakości z ubiegłych lat.

 

Karol Pajewski
Źródło: www.freshplaza.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię