Włoscy producenci chcą skończyć z przewagą pośredników

czeresnie

Jeśli chodzi o rynek czereśni we Włoszech to kraj ten należy podzielić na dwie strefy. Na południu zbiory są na dobrym poziomie, a ceny niezwykle niskie. Na północy natomiast te same czereśnie sprzedawane są z bardzo dużym zyskiem. Sadownicy chcą się jednoczyć, aby wygrać z przewagą kontraktową handlowców.

Sadownicy na południu Włoch (Apulia) otrzymują za kilogram czereśni niespełna 1 euro (4,47 zł/kg). Jest to cena rażąco niska jak na włoskie koszty produkcji. Zdaniem plantatorów, aby produkcja była opłacalna, należy sprzedawać czereśnie co najmniej po 2 euro/kg (9,00 zł/kg).

Te same czereśnie na północy Włoch kosztują nawet 13 – 15 euro (58 – 67 zł/kg). Właśnie z tego powodu protestowali producenci czereśni. Sprzedaż owoców dla przetwórstwa również nie jest opłacalna.

Młodzi producenci z południa Włoch mówią, że ten rok jest początkiem nowej ery. Coraz więcej mówi się o stworzeniu silnego związku zawodowego, aby razem przeciwstawić się polityce kilku bardzo dużych handlowców z regionu. Zdaniem sadowników na rynku doszło do zmowy cenowej na ich niekorzyść. Tylko współpraca i zjednoczenie w branży może zmienić sytuację. Te same problemy i postulaty są równie aktualne w naszym kraju.

źródło: freshplaza.it

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here