Włoscy szkółkarze ograniczają inwestycje w produkcję

materiał szkółkarski

Włoscy szkółkarze zauważają, że popyt na ich materiał szkółkarski spada. W związku z tym w branży nastąpił spadek inwestycji. Dotyczy ono zarówno owoców pestkowych, jak również ziarnkowych. Gdyby nie eksport drzewek, sytuacja branży byłaby dramatyczna.

Jednocześnie zwiększają się wymagania odbiorców zarówno z Europy Wschodniej, Bałkanów i Afryki Północnej. To z kolei potwierdza z punktu widzenia Włochów wzrost znaczenia zagranicznej konkurencji, która w perspektywie kilku lat będzie znaczącym zagrożeniem.

Zdaniem szkółkarza z prowincji Emilia-Romania, w głównych regionach produkcji owoców pestkowych obserwuje się gwałtowny spadek inwestycji w nowe nasadzenia. Dotyczy to przede wszystkim moreli, wiśni i śliwek. Sytuacja wygląda nieco lepiej w przypadku brzoskwiń. Stabilnie jest jedynie w przypadku klubowych odmian jabłoni i gruszek odmiany Williams.

Opisywana sytuacja ma kilka przyczyn. Przede wszystkim anomalie pogodowe, uciążliwe choroby i dalsze rozprzestrzenianie się Halymorpha Halys. Wszystko to miało duży wpływ na finanse sadowników, którzy znacznie mniej inwestują w nowe nasadzenia czy wymianę starych sadów na nowe.

„Oprócz produkcji kiwi, suszonych owoców i orzecha laskowego, produkcja owoców we Włoszech wygląda dramatycznie” – twierdzi Enrico Zanzi, kierownik sprzedaży dużej włoskiej szkółki drzew i krzewów owocowych oraz truskawek. Dodaje również, że nie będzie znaczących zmian w branży owocowej bez pomocy państwa.

We Włoszech, trzeci rok z rzędu spada sprzedaż drzewek, zarówno pestkowych i ziarnkowych. Gdyby nie popyt zagraniczny, sytuacja branży szkółkarskiej była dramatyczna. Głównie kierunki eksportu drzewek to: Uzbekistan, Kazachstan, Rosja, Rumunia, Algieria i Maroko. 

Pojawiają się również opinie, że instytucje europejskie powinny w większym stopniu zabezpieczyć włoską produkcję owoców, odnośnie dofinansowań nowych nasadzeń w krajach Europy Wschodniej. To stwierdzenie nie spotka się zapewne z aprobatą sadowników z innych krajów wspólnoty.

 

Źródło: ItaliaFruit.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here