Włosi obawiają się zmniejszenia produkcji jabłek w związku z Zielonym Ładem

ceny jabłek deserowych

Włosi obawiają się, że zmiany wprowadzane przez strategię Zielonego Ładu zmniejszą ich produkcję jabłek. 

Według różnych kombinacji scenariuszy wprowadzania poszczególnych strategii Zielonego Ładu, różnił się będzie także ich wpływ na rolnictwo. Niemniej włoska produkcja jabłek może się zmniejszyć o 30%. Budzi to zrozumiałe obawy tamtejszych producentów. Oczywiście, to samo może dotyczyć również naszego kraju.

Eksperci z Assomeli są zdania, że system produkcji jabłek byłby jednym z najbardziej dotkniętych polityką Zielonego Ładu, z poważną utratą produkcji i dochodów dla europejskiej i włoskiej uprawy jabłek, co zagroziłoby trwałości tamtejszych gospodarstw rolnych. Co więcej, włoski sektor jabłek stale podkreśla potrzebę obiektywnej oceny wpływu Zielonego Ładu na rolnictwo przez Komisję Europejską.

Włoska produkcja jest na przestrzeni ostatnich lat bardzo stabilna. Zazwyczaj wynosi nieco ponad 2 miliony ton. Zatem przyjmując wyliczenia naukowców z Wageningen, USDA i Uniwersytetu w Kilonii, tamtejsza produkcja może spaść do poziomu 1,4 miliona ton. Analogicznie polska produkcja może wynieść za 10 lat około 2 milionów ton.

źródło: italiafruit.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here