Wszystkie jabłka w Biedronce droższe o 5%. Sprawdziliśmy ceny

Od dziś tysiące produktów spożywczych w Polsce mają nowe ceny. Wrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sprawdziliśmy detaliczne ceny jabłek w sieci Biedronka.

Ceny wszystkich jabłek w Biedronce wzrosły o 5%

Po ogłoszeniu przez rząd powrotu 5-procentowej stawki VAT, zastanawialiśmy się nad cenami jabłek i gruszek na sklepowych półkach od 1 kwietnia. Przed Wielkanocą byliśmy świadkami kolejnej odsłony rywalizacji między marketami. Chodziło o niepodnoszenie cen produktów spożywczych po powrocie VAT-u na żywność. Zapowiedziały to między innymi: Kaufland, Lidl, Biedronka i Aldi.

28 marca sprawdziliśmy ceny jabłek w sklepie sieci Biedronka w Mogielnicy, gdy obowiązywała jeszcze zerowa stawka VAT. W kwietniu ceny jabłek wzrosły do poziomu sprzed obniżki podatku VAT wprowadzonej przez poprzedni rząd. Poniżej prezentujemy porównanie cen: po lewej z czwartku 28 marca, a po prawej z wtorku 2 kwietnia. Jak widzimy wszystkie wzrosły o 5%.

A może to dobrze?

Dyskusje o handlu jabłkami w marketach często dotyczą nie tylko przewagi kontraktowej największych kupców, ale także wyjątkowo częstych promocji tych owoców. Niektórzy twierdzą, że jabłko stało się przedmiotem walki o klienta i jest w tym dużo prawdy.

Jeśli chodzi o same ceny detaliczne to spotkamy się z opiniami, że lepiej, gdy ceny są nieco wyższe. Sadownicy twierdzą, że do droższych owoców podchodzimy z większym szacunkiem, a sam popyt nie spada. Przykładem jest wiosna 2020 roku, gdy jabłka kosztowały 7,00 – 9,00 zł za kilogram i sprzedaż nie malała. Z drugiej strony, tani towar może być postrzegany jako ten o niższej jakości, pospolity i mniej pożądany, co również ma swoje uzasadnienie.

ceny market

 

ceny jabłek

 

ceny Biedronka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here