Wzrasta popyt na Idareda i Glostera z powodu wzrostów cen pozostałych odmian

idared

W ostatnim czasie do polskich eksporterów wpłynęło wiele zamówień na nieco tańsze jabłka. Chodzi o przede wszystkim o Glostera i Idareda, których obecnie poszukują eksporterzy. Popyt cieszy, ceny niekoniecznie.

W związku ze stopniowymi, choć bardzo spokojnymi wzrostami cen jabłek deserowych odbiorcy z zagranicy, którzy w zakupie kierują się przede wszystkim ceną kierują swoją uwagę na najtańsze odmiany. Gloster i Idared są teraz eksportowane głównie do Rumunii, Białorusi, Bułgarii, a także do Estonii.

Popyt i ogłoszenia o treści „kupię Idareda…” i „kupię Glostera…” to bez wątpienia dobra wiadomość dla sadowników. Nie do końca dobrą wiadomością nadal są ceny odmian na eksport. Podane niżej stawki dotyczą jabłek przygotowanych w karton kupującego, czyli jabłek sprzedawanych „na gotowo”. Ponadto warto zaznaczyć, że wymagania jakościowe nie są zbyt wyśrubowane. Chociaż w zależności od podmiotu ceny nieznacznie się różnią, to obecnie najczęściej sprzedamy wspomniane odmiany w następujących cenach:

Gloster 65 mm+, czarny karton 13 kg – 0,80 zł/kg

Gloster 75 mm+, czarny karton 13 kg – 0,90 zł/kg

Idared 70 mm+, czarny karton 13 kg – 1,00 zł/kg

Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia wiosną ubiegłego roku, gdy jabłka zaczynały drożeć, wzrastał popyt na tańsze odmiany. rok temu również dotyczyło to Glostera i Idareda. Jednak sytuacja miała miejsce nieco później – w kwietniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here