Wzrost eksportu chilijskich czereśni do Chin

Czereśnie

Chile jest znaczącym producentem czereśni, który dostarcza swoje owoce do wielu krajów.  Ich najważniejszym kierunkiem eksportu czereśni są Chiny.

Według danych Chilijskiego Stowarzyszenia Eksporterów Owoców (ASOEX), w sezonie 2019-2020 zostanie wyeksportowanych prawie 42 mln opakowań po 5 kg chilijskich czereśni, co daje 209 tys. ton. Jest to wzrost o 16,1% w stosunku do ubiegłego sezonu.

Prawdopodobnie najwięcej pięciokilogramowych opakowań zostanie wysłanych w 50 i 51 tygodniu – ponad 8 mln. Natomiast pierwsze wysyłki czereśni podobnie jak w sezonie 2018-2019 rozpoczną się w 42 tygodniu – 1066 opakowań po 5 kg.

W ubiegłym sezonie 92,3% wyeksportowanych chilijskich czereśni trafiło do azjatyckich supermarketów, z czego 95% z nich trafiło do Chin. Pod tym względem sezon 2019-2020 zapowiada się podobnie.

Jak uważa Ronald Brow – prezes ASOEX, zarówno działania stowarzyszenia producentów jak i  eksport czereśni wpływają na wzrost konsumpcji tych owoców oraz ich promocję. Według niego ze względu na ciągły rozwój Chiny są głównym rynkiem zbytu dla grupy producenckich czereśni.

Chilijski sektor czereśniowy jest przygotowany, by poradzić sobie z wyzwaniami, które będą go czekały w tym sezonie. Jednym z nich jest konieczność  zagospodarowania większej ilości wyprodukowanych owoców. Dodatkowo w 2020 roku Chiński Nowy Rok przypada o 11 dni wcześniej niż w ubiegłym (25.01.2020), co może utrudnić wysyłki w tym czasie.

Według Cristiana Tagle – prezesa Chilean Cherry Committee, podjęto działania w celu poprawienia linii pakujących, by móc przyspieszyć ten proces, co pozwoli zapakować większe ilości czereśni. Ponadto w sezonie czereśniowym do końca kwietnia wysyłki będą obsługiwane przez szybsze łodzie.

Promocja chilijskich czereśni będzie opierała się na ich wysokiej jakości. Ten atut ma wpłynąć na wzrost konsumpcji przed, podczas i po Chińskim Nowym Roku.

Źródło: https://www.producereport.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here