„Wzrost stóp procentowych odczułem na własnej skórze”

przechowywanie jabłek

Kilka lat temu postanowił wziąć kredyt na budowę chłodni z kontrolowaną atmosferą. Dziś opowiada, jak (z powodu wzrostu stóp procentowych) wzrosły jego zobowiązania wobec banku.

Rozmawialiśmy z sadownikiem, który jest w trakcie spłacania kredytu inwestycyjnego. Chciał pozostać anonimowy. Nie chciał także zdradzić kwoty, na jaką opiewał kredyt. Niemniej różnica w kwartalnej racie robi wrażenie i pokazuje skalę zmian, jakie zachodzą na rynkach finansowych.

Mówimy tu o kredycie inwestycyjnym na 15 lat o Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania na poziomie 5,08%. Do tego spłata pierwszej raty była odroczona o rok. W czwartym kwartale 2021 roku rata wynosiła 2140 złotych. Pierwsza rata w 2022 roku opiewa już na kwotę 3140 złotych. – 1000 złotych w skali trzech miesięcy przy dzisiejszych realiach to dla mnie bardzo dużo – dodaje. 

Podniesienie stóp procentowych przełożyło się na wzrost stawki WIBOR. Od niej natomiast zależy oprocentowanie kredytów dla klientów indywidualnych. Oczywiście tylko tych kredytów, które zostały zawarte ze zmienną stopą oprocentowania. W tym wypadku stawka ta jest zmienna, a co za tym idzie zmienia się także kwota kwartalnej raty. W dużym skrócie można to zapisać równaniem: Oprocentowanie kredytu = WIBOR + marża banku.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy Rada Polityki Pieniężnej kilkukrotnie podnosiła stopy procentowe. Obecnie referencyjna stopa procentowa, od której zależy stawka WIBOR, a więc także raty kredytów, wynosi 3,5%. W najbliższą środę kolejne posiedzenie RPP. Analitycy spodziewają się kolejnego wzrostu. Eksperci mówią, że prawdopodobny jest wzrost stopy referencyjnej do poziomu 5%. To bardzo zła wiadomość dla wszystkich kredytobiorców, ponieważ oznacza kolejne wzrosty rat kredytów.

3 KOMENTARZE

  1. Ależ one musiały być darmowe,żeby łosie i barany rzucili się na nie.w 2008 r udzielono kredytów hipotecznych za7 miliardów.
    W2021 na 90 mld.ludzue,którzy wzięli kredyt na dołku przez najbliższe lata są w czarnej duupie …
    Dzięki glapie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here