Im mniej „przemysłu” tym lepiej dla portfela sadownika. Wyliczenia kosztów produkcji warto przełożyć na jej rentowność, która decyduje o ostatecznym wyniku finansowym producenta.
Wyliczenia kosztów produkcji radomskiego oddziału Ośrodka Doradztwa Rolniczego (które opublikowaliśmy w środę rano) spotkały się z krytyką ze strony wielu sadowników. Pojawiały się zarzuty, że są one zaniżone. Niemniej koszt 94 groszy przy plonie na poziomie 40 ton z hektara był oceniony również jako dobra kalkulacja.
Koszt produkcji to jedno, a rentowność produkcji to coś zupełnie innego. Zależy ona od sytuacji na rynku, cen sprzedaży, a także – co często podkreślał w naszych zimowych webinariach dr Dariusz Paszko – odsetka jabłek przemysłowych. Minimalizowanie odsetka jabłek przemysłowych to najlepsza optymalizacja kosztów produkcji jabłek deserowych.
Naukowiec z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wielokrotnie udowadniał, że im mniejszy jest odsetek „przemysłu”, tym wyższa jest rentowność produkcji jabłek. Tani surowiec dla przemysłu zaniża całkowitą wartość owoców z danej kwatery. Wyjątkiem był np. 2017 rok, gdy cena jabłek przemysłowych przekraczała koszty produkcji. Przy obecnym poziomie produkcji w Polsce jednak nie mamy co liczyć na powtórkę tego scenariusza.
Zagadnienie potwierdza poniższa tabela, którą przygotowaliśmy na podstawie wyliczeń radomskiego ODR-u. Średnie nakłady na hektar sadu wyliczono na 37 558 zł. Do wyliczeń przyjęliśmy cenę za jabłka przemysłowe na poziomie 0,30 zł/kg oraz cenę za jabłka deserowe (jako średnią po sortowaniu) na poziomie 0,90 zł/kg.
Tabela przedstawia uproszczony i poglądowy rachunek ekonomiczny z hektara sadu jabłoniowego w tym sezonie. Jak widzimy, wraz ze wzrostem udziału jabłek przemysłowych, spada rentowność produkcji. Niestety, już teraz spotykamy się z cenami zakupu na sortowanie poniżej 0,90 zł/kg. Wobec czego dodatnie wyniki finansowe są jeszcze trudniejsze do uzyskania nawet wraz ze wzrostem plonu z hektara.
Przy średniej z sortowania na poziomie 0,80 zł/kg i 0,30 zł/kg za jabłka przemysłowe, próg opłacalności zaczyna się przy 60 tonach z hektara i udziale jabłek przemysłowych poniżej 30%. Warto dodać, że w poniższe nie zawierają kosztów przechowania.
źródło: Mazowiecki Oddział Doradztwa Rolniczego w Radomiu. Opracowanie własne
Uwaga !!!!!
rozwiązuje wasz problem w 3 krokach
jabłonki wyrywać – drewno spalić – zasiać kukurydzę – po problemie
A za 2 lata to samo będzie pan radził (już wtedy) producentom kukurydzy? 🙂 Zaorać – zasiać pszenicę – po problemie 🙂
Oczywiście można zawsze obsadzić jabłonią dodatkowe hektary – obowiązkowo 6000 szt/ha schować do chłodni i na wiosnę wysypać na przemysł – obowiązkowo lamentować, że się nie opłaca