Z czego wynikają niskie ceny jabłek na obieranie?

jabłka na obieranie

Jednym ze sposobów przetwarzania jabłek jest ich obieranie. Obecnie znajdziemy wiele ofert kupna jabłek z przeznaczeniem na popularną „obierkę”. Niestety, od jakiegoś czasu obserwujemy spadek cen jabłek, które mają być przeznaczone na ten cel. Z czego to wynika?

Jak sama nazwa wskazuje w procesie tym pozbywamy się skórki. Dzięki temu z powodzeniem można przetwarzać jabłka niewybarwione czy po delikatnym gradzie, z zastrzeżeniem braku większych uszkodzeń. Na obieranie najczęściej trafia Ligol czy sporty Jonagoldów.

Obecnie ceny wahają się od 0,65 do 0,85 zł za kilogram w zależności od odmiany. Najczęściej jest to 0,70 zł/kg. Najczęściej kupujący oczekują owoców od 70 do 95 milimetrów średnicy. Niektórzy kupujący zastrzegają w swoich wymaganiach brak jakichkolwiek oznak gradu. Czynnikiem eliminującym przeznaczenie jabłek na obieranie są objawy gorzkiej plamistości podskórnej, czyli korka.

Ceny jabłek na obieranie nieco spadły. Wynika to ze spadków cen jabłek przemysłowych kierowanych do produkcji koncentratu jabłkowego. W sytuacji, gdy ceny skupu pozostałyby na poziomie nieco ponad 0,60 zł za kilogram, żaden kupujący nie zaoferował by stawek rzędu 0,70 zł za kilogram. Niestety jest to kolejny dowód jak bardzo ceny jabłek na obieranie, jabłek drugiej klasy i ostatecznie jabłek deserowych są powiązane z cenami jabłek przemysłowych.

Obierane jabłka mają wiele zastosowań. Owoc po obraniu może być podzielony na dwie, cztery czy osiem części. Produktem końcowym obierania jest również kostka świeża lub mrożona pożytkowana przez branżę cukierniczą. Produkty z tego przetwórstwa to na przykład chipsy owocowe czy wsady do jogurtów i deserów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here