Za nami 33 Spotkanie Sadownicze w Sandomierzu. Targi, wykłady, spotkania i tysiące rozmów. Partnerami tegorocznej edycji targów były firmy: Yara, BASF i FMC. Tak minął nam 19 i 20 lutego.
Pierwszy dzień targów
Wydarzenie rozpoczął p. Krzysztof Kulawik (Leaf Media), który przywitał sadowników, wystawców oraz samorządowców i przedstawicieli instytucji związanych z sadownictwem. Następnie przewodniczący Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, Mirosław Fucia, wręczył medale „Zasłużony dla rolnictwa”.
Blok wykładów rozpoczął Adam Paradowski od analizy rynku jabłek z perspektywy niskich zbiorów w rejonie Sandomierza i na Powiślu Lubelskim. Następnie na scenę zaprosiliśmy sadowników, aby spróbować odpowiedzieć na pytanie, na czym dało zarobić się w tym sezonie? Wzięli w niej udział Marcin Piesiewicz, Dariusz Szymczak, Krzysztof Czarnecki, Michał Bijak i Łukasz Cielma. W panelu dyskusyjnym poruszyliśmy tematy produkcji gruszek, jabłek przemysłowych, czereśni, jabłek deserowych oraz malin. Głównym wnioskiem było stwierdzenie, że w przypadku każdego z gatunków jest miejsce dla sadowników decydujących się na określony profil produkcji.
Marcin Piesiewicz razem z Adamem Paradowskim omówili nowe wytyczne dla kaptanu oraz praktyczne aspekty, dzięki którym można się do nich dostosować. O nawożeniu sadów jabłoniowych w sezonach 2023 i 2024 opowiedział Sebastian Przedzienkowski (Yara Poland). Dobrych informacji dla sadowników nie miał z kolei mgr Damian Gorzka z Instytutu w Skierniewicach – PIB. Omówił temat rosnącej presji szkodników po sezonie z ograniczoną ochroną. Z kolei o partenokarpii i przechowaniu owoców bez nasion również opowiedział naukowiec ze skierniewickiego instytutu – dr Krzysztof Rutkowski.
Tego dnia zorganizowaliśmy dwa panele dyskusyjne. Drugi dotyczył przymrozków. Dyskusję poprowadziła Justyna Dobrosz (SAD24), a wzięli w niej udział Wojciech Kukuła (Chemirol), Robert Binkiewicz (Agrosimex), Katarzyna Gowin (Milex) i Marek Czarnecki (AFP). Wspólnie doszli do wniosku, że warto chronić uprawy przed ujemnymi temperaturami, jednak aby zauważyć pozytywne efekty musimy wydać nieco pieniędzy niezależnie od metody ochrony.
Drugi dzień targów
Blok wykładów 20 lutego rozpoczął Karol Pajewski (SAD24) od tematu jabłek przemysłowych. Argumentował, że trend wysokich cen skupu najprawdopodobniej nie utrzyma się w perspektywie kilku lat. Z drugiej strony, o jabłkach deserowych, a dokładnie o Gali mówił Marcin Piesiewicz. W swoim wystąpieniu skupił się na wyzwaniach, jakie czekają przed sadownikami decydującymi się na odmianę. Bardzo ciekawy i wyczerpujący wykład na temat oceny cięcia mechanicznego po kilku latach omówił dr Andrzej Soska.
Następnie skupiliśmy się na wiśniach. Wstęp ekonomiczny i koszty produkcji omówił dr Dariusz Paszko. Później przyszedł czas na kolejny, trzeci panel dyskusyjny pod tytułem: Wiśnie znów na topie? Wzięli w niej udział Kamil Doliński (sadownik i szkółkarz), Michał Bijak (sadownik i szkółkarz), Piotr Pasik (prezes KSPW) oraz Przemysław Kapka (sadownik / Osmia Future). W dyskusji przedstawili różne punkty widzenia uprawy gatunku i nieco odmienne spostrzeżenia. Całość dyskusji poprowadziła Justyna Dobrosz (SAD24).
Galeria zdjęć