Za nami drugie w tym sezonie spotkanie Klubu Czereśniowego [Zdjęcia]

Klub czereśniowy

30 maja w Błędowie odbyło się drugie w tym sezonie spotkanie Klubu Czereśniowego. Tym razem gościliśmy w sadzie p. Dąbrowskich, którzy w uprawie czereśni kilka lat temu postawili na system „drapeau”.

Warsztaty poprowadził doradca z Wielkiej Brytanii, Leon Jahae, jednak na wstępie właściciel gospodarstwa, p. Janusz, opowiedział o swoich doświadczeniach z tym systemem prowadzenia drzew, a także odmianach, które uprawia (Staccato, Kordia i odmiany z serii Sweet). 

Janusz Dąbrowski
Janusz Dąbrowski

Doradca z Wielkiej Brytanii omówił charakterystykę prowadzenia drzew w systemie „drapeau” oraz różnice między systemem UFO. Główną zaletą systemu jest fakt, że nie dostrzegamy tu tak silnej dominacji wierzchołkowej, jak w przypadku prowadzenia w systemach klasycznych, czyli jednoprzewodnikowych. Można powiedzieć, że drzewo ma kilka przewodników i dzięki temu (lepszej dystrybucji światła) dolne partie korony nie zamierają. Ponadto ogólna siła wzrostu tak prowadzonych drzew jest znacznie mniejsza niż w systemach jednoprzewodnikowych. Ekspert zaprezentował także podstawowe zagadnienia, jeśli chodzi o cięcie i prowadzenie drzew w omawianym systemie. 

Leon Jahae obszernie omówił także zastosowanie gibereliny GA3 w sadach czereśniowych. Zalecenia dla poszczególnych odmian wynikały w głównej mierze z licznych przymrozków w Polsce, których efektem jest średnie lub lokalnie niskie zawiązanie owoców. Plantatorzy zadawali liczne pytania o dawki substancji oraz terminy wykonywania zabiegów, zwłaszcza wobec konkretnych uwarunkowań atmosferycznych.

Leon Jahae
Leon Jahae
Leon Jahae
Leon Jahae

Podczas spotkania, jeden z przystanków w sadzie pana Dąbrowskiego dotyczył presji ze strony raka bakteryjnego. W sadzie największe nasilenie objawów choroby zdecydowanie zanotowano w odmianach z serii Sweet. Niestety, nie mamy na rynku skutecznych i zarejestrowanych rozwiązań do interwencyjnej walki z chorobą. W związku z powyższym doradca skupił się na zapobieganiu presji ze strony bakterii Pseudomonas już od jesieni poprzez budowanie odporności i witalności drzew.  

rak bakteryjny

Bartłomiej Drzazga

Michał Pniak
dr Michał Pniak

W sadach czereśniowych można dostrzec pierwsze dorosłe osobniki nasionnicy trześniówki. O progu szkodliwości, specyfice szkodnika oraz monitoringu opowiedział dr Michał Pniak z firmy Biocont Polska. Naukowiec przedstawił producentom czereśni zarówno biologiczne rozwiązanie do walki z nasionnicą trześniówką, a także nową i bardzo ciekawą strategię, która łączy ochronę chemiczną i biologiczną oraz charakteryzuje się bardzo dużą skutecznością.

W momencie twardnienia pestki czereśni wchodzimy w okres budowania jakości plonu i średnicy owoców. Zarówno doradca z Wielkiej Brytanii, jak i Bartłomiej Drzazga z firmy Timac Agro podkreślali, że dziś odbiorcy coraz częściej oczekują owoców powyżej 30 mm średnicy o ciemnym i intensywnym wybarwieniu. Właśnie w tym kierunku należy dążyć w dokarmianiu owoców w okresie ich wzrostu. B. Drzazga opowiedział o nawożeniu drzew zarówno dolistnie, jak i poprzez fertygację. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here