Za nami IX Letnie Pokazy Czereśniowe [Zdjęcia]

Letnie Pokazy Czereśniowe 2022

W niedzielę 31 lipca odbyły się IX Letnie Pokazy Czereśniowe. Pomimo obaw o pogodę, niedzielna aura dopisała organizatorom. Dopisała również frekwencja ze strony sadowników.

Wydarzenie rozpoczęło się tuż przed godziną 10:00 w Polanowie koło Sandomierza w sadzie p. Arkadiusza Draba. W starszej kwaterze czereśni pod daszkami Leon Jahae zaprezentował technikę cięcia. Przedstawił sadownikom sposoby na poprowadzenie drzew w ten sposób, aby dystrybucja światła była możliwie jak najbardziej równomierna. Natomiast dr Krzysztof Gasparski z firmy PROCAM omówił przebieg sezonu z uwzględnieniem m.in. presji ze strony chorób i szkodników, a Marek Dąbrowski z firmy FMC opowiedział zgromadzonym o programie ochrony przed nasionnicą trześniówką i muszką plamoskrzydłą opartym na preparacie Exirel. 

Letnie Pokazy Czereśniowe 2022

Praktyczny pokaz cięcia czereśni w sadzie w Polanowie
Praktyczny pokaz cięcia czereśni w sadzie w Polanowie

Na młodszej 3-letniej kwaterze czereśni L. Jahae również zaprezentował technikę cięcia. W tym wypadku optymalną dla młodego sadu. Głównym zagadnieniem było cięcie w ten sposób, aby nowe pędy wyrastały jak najbardziej równomiernie na całej wysokości korony. Inaczej mówiąc, sadownicy dyskutowali, jak uniknąć wysokiego przewodnika, który „wystrzela” ku górze bez bocznych gałęzi. 

 

Letnie Pokazy Czereśniowe 2022
Jak ciąć młody sad czereśniowy? Praktyczny pokaz w sadzie

Po części praktycznej w sadzie, uczestnicy spotkania przenieśli się do szkoły w Samborcu na część konferencyjną. Tam mieli możliwość konsultacji z doradcami i przedstawicielami firm branżowych.

Letnie Pokazy Czereśniowe 2022
Stoiska firm na terenie szkoły w Samborcu

Konferencję czereśniową rozpoczął Leon Jahae. Opowiedział o opadaniu zawiązków czereśni oraz o tym, jak mu zapobiegać przede wszystkim poprzez odpowiednie rozwiązania w zapylaniu. Karol Pajewski przedstawił obraz globalnego rynku czereśni oraz szanse i zagrożenia, jakie w przyszłości będą dotyczyć krajowych sadowników. Poruszony został również temat intensywnego marketingu w handlu czereśniami. O fertygacji w uprawie czereśni, a także oszczędnościach jakie ze sobą niesie opowiedział Michał Wojcieszek z firmy YARA.

Letnie Pokazy Czereśniowe 2022
Wykład Leona Jahae o opadaniu zawiązków czereśni

Nie zabrakło tematów związanych z ochroną, która w świetle kurczącej się liczby substancji czynnych staje się coraz większym wyzwaniem. O ochronie przed szkodnikami w czereśniach opowiedziała dr Małgorzata Tartanus z Instytutu Ogrodnictwa. Nowe odmiany czereśni przedstawił Aleksandar Krdzic z firmy hodowlanej Artevos. Konferencję zakończyła Anita Łukawska, redaktor naczelna czasopisma Czereśnia, która opowiedziała, skąd brały się w mediach czereśnie po 260 zł/kg i czemu mówił o tym cały kraj…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here