Zalane grunty – skąd problem i kto go rozwiąże?

zalany sad

Zastoiska wodne to ostatnio nierzadki widok. Często taki widok można zobaczyć przy niedrożnych rowach i przepustach. Kto za nie odpowiada?

Chociaż ulewne opady deszczu dały o sobie ostatnio nieco zapomnieć, to widok taki jak na zdjęciu nie jest rzadkością. Z powodu obfitych opadów deszczu utworzyły się zastoiska wodne, a drzewa od kilkunastu dni mają zalane systemy korzeniowe. Brak dostępu do tlenu i zahamowane pobieranie składników pokarmowych będzie prowadziło do obumierania.

Na zdjęciu widoczne są młode nasadzenia, jednak lokalnie doszło do powstania zastoisk wodnych również w starszych sadach, gdzie brak możliwości wykonywania oprysków jest dużym utrudnieniem. Z jakich powodów doszło do zalania? Z jednej strony mówi się o tym, że nie wszystkie tereny pozwalają na prowadzenie upraw wieloletnich, z drugiej w wielu przypadkach zapewnienie właściwej melioracji i odpływu wody, udrożnienie rowów powinno pomóc na części plantacji.

Na właściwy odpływ wody składa się wiele czynników, jednak często wpływ ma także stan przydrożnych rowów. Za ich stan odpowiadają zarządcy dróg, jednak jeśli chodzi o przepusty, ich oczyszczanie należy do właścicieli gruntów. 

 Wątpliwości wyjaśnia Urząd Miasta i Gminy w Nowym Mieście nad Pilicą.

– zgodnie  z art. 30 ustawy o drogach publicznych utrzymywanie zjazdów, łącznie ze znajdującymi się  pod nimi  przepustami należy  do właścicieli lub użytkowników gruntów przyległych do drogi,

– odprowadzanie wody i ścieków z urządzeń melioracyjnych, gospodarskich czy zakładowych  do rowów przydrożnych lub na jezdnie drogi  jest zabronione  zgodnie z art. 39  ustawy o drogach publicznych,

– do odprowadzania  nadmiaru wód opadowych i gruntowych z posesji, łąk czy pół służą urządzenia melioracji wodnych, których wykonanie i utrzymanie należy do właścicieli gruntów, na których się znajdują.

Warto w tym miejscu podkreślić również, że zgodnie z art. 234 ustawy Prawo wodne właściciel gruntu, o ile przepisy nie stanowią inaczej nie może:

1) zmieniać kierunku i natężenia odpływu znajdujących się na jego gruncie wód opadowych lub roztopowych ani kierunku odpływu wód ze źródeł – ze szkodą dla gruntów sąsiednich;

2) odprowadzać wód oraz wprowadzać ścieków na grunty sąsiednie.

Na właścicielu gruntu ciąży obowiązek usunięcia przeszkód oraz zmian w  odpływie wody, powstałych na jego gruncie na skutek przypadku lub działania osób trzecich, ze szkodą dla gruntów sąsiednich.

Jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, z urzędu lub na wniosek, w drodze decyzji, nakazuje właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom, ustalając termin wykonania tych czynności.

Z uwagi na fakt, że najczęstszą przyczyną  zastoisk wody w rowach są niedrożne przepusty, co pokazały przeprowadzone w ostatnim czasie wizje terenowe Urząd Miasta i Gminy w Nowym Mieście nad Pilicą  zwraca się z prośbą do właścicieli i użytkowników zjazdów o utrzymanie  ich w należytym stanie poprzez ich okresowe czyszczenie i konserwowanie. Takie zachowanie pozwoli na uniknięcie zalewania nieruchomości przez wodę.

Co ciekawe, zgodnie z art. 39 cytowanej wyżej ustawy zabrania się odprowadzania wód
melioracyjnych z posesji, pól, łąk czy lasów do rowów przydrożnych. Jest to zakaz
bezwzględny i brak jest możliwości uzyskania zezwolenia Zarządcy Drogi na tę czynność. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here