Zamieszanie wokół jabłek przemysłowych – co dalej z cenami? 25.09.2020

jablka przemyslowe

Nie milkną dyskusje wokół cen jabłek przemysłowych, jak również polityki zakupowej dominujących na rynku podmiotów. Z jednej strony nadal ma miejsce dezinformacja o nadchodzących spadkach, a z drugiej widać pierwsze wzrosty cen na punktach skupu i przetwórniach. Plotki warto zestawić z faktami, które z kolei nie usprawiedliwiają obniżek.

Zacznijmy od aktualnych cen jabłek przemysłowych. Większość pośredników nadal oferuje 0,45 zł za kilogram. Ostatnie dni to jednak delikatne wzrosty. Są pośrednicy, którzy oferują 0,46 – 0,48 zł. Wynika to z faktu, że niektóre zakłady podnoszą ceny po to, aby nie przerywać produkcji. Wielu pośredników mówi o nadchodzących wzrostach cen. Obserwując rynek, brak kolejek na zakładach, jak również widoczne zainteresowanie zakupem surowca ze strony branży, to właśnie w tę stronę powinna się kierować cena.

Z drugiej strony warto to zestawić z działaniami, jakie podejmuje największa firma w branży. W środku tygodnia dostawcy otrzymywali wiadomości tekstowe o spadku ceny w zbycie o kolejne 5 groszy. Co ciekawe miałby to być już czwarty w tym sezonie spadek o równe 5 gorszy na kilogramie, który ma mieć miejsce również po raz czwarty w poniedziałek. O spekulacji na tym rynku pisaliśmy TUTAJ.

Dla pełnego obrazu zagadnienia popatrzmy na ceny koncentratu jabłkowego. Przez ostatnie kilka tygodni w cotygodniowym raporcie amerykańskiego ministerstwa rolnictwa o rynku jabłek przemysłowych i handlu koncentratem, europejskie dostawy były opatrzone tym samym komentarzem. Brzmiał on „too few sales/offerings to establish market”. Oznacza to zbyt małą ilość zawieranych transakcji, aby ocenić rynek. Brak eksportu koncentratu do USA z jednej strony był spowodowany małą produkcją i znikomymi zapasami. Z drugiej strony nie baz znaczenia wydaje się fakt nieco tańszego dolara, który z punktu widzenia eksportu był niekorzystny. W końcu za 8 dolarów za galon, jakie płacą amerykańscy odbiorcy za dobrej jakości koncentrat, eksporter dostawał finalnie mniej złotówek.

Obecnie w przypadku koncentratu z Europy ceny za galon wynoszą od 7,50 $/galon do 8,00 $/galon. Otrzymujemy zatem od 7,75 do 8,27 zł za litr koncentratu. Warto dodać, że jest to cena na wschodnim wybrzeżu USA. Powyższa cena nie zawiera kosztów transportu ani żadnych innych opłat. Ciekawostką jest również fakt zerowego poziomu cła na polski koncentrat. Dla chińskiego produktu obowiązuje w USA 50% stawka.

Jak dowiadujemy się od pracownika jednej z przetwórni, nie bez znaczenia jest również postawa grup producenckich w ostatnich tygodniach. Tanie jabłko przemysłowe daje podstawy do obniżek cen skupu jabłek deserowych. Gdyby ceny były teraz na poziomie na przykład 0,70 zł/kg, to nikt nie traktował by poważnie ofert rzędu 0,90 – 1,00 zł za kilogram jabłka deserowego. Na spadkach korzystają zarówno grupy, które kupują tanio jabłka deserowe, jak również przetwórcy, którzy mają tańszy surowiec.

Argumentem, który ma wpływać na przetwórnie są zimowe dostawy jabłek przemysłowych. Duży tonaż sortowanych jabłek, to duży tonaż jabłek przemysłowych. Zdaniem naszego rozmówcy to jest główny argument ze strony grup producenckich. Stałe dostawy w zimie i na wiosnę są bardzo korzystne z punktu widzenia przetwórcy w porównaniu z małymi i nieregularnymi dostawami od sadowników.

Karol Pajewski

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here