Zamrożenie cen energii dla rolników – limit 3000 kWh nie przystaje do realiów

przechowywanie jabłek

Zamrożenie cen energii elektrycznej poprawi sytuacje małych gospodarstw domowych. Jednak zdaniem naszych rozmówców, ogłaszanie wsparcia dla rolników przy zużyciu nieprzekraczającym 3000 kWh rocznie jest nieporozumieniem.

W poniedziałek Rząd przyjął projekt w sprawie zamrożenia cen prądu w 2023 roku dla gospodarstw domowych na poziomie cen z 2022 roku. Na niższe ceny będą mogli jednak liczyć odbiorcy, którzy zmieszczą się w limicie zużycia na poziomie 2000 kWh rocznie. Dla rolników limit zużycia zostanie podniesiony do 3000 kWh rocznie.

Jednak wspomniany limit nijak się ma do realiów zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach rolnych. Sadownicy komentują, że opisywane rozporządzenie rządu jest oderwane od rzeczywistości i w żaden sposób nie przełoży się na mniejsze rachunki za prąd w gospodarstwach.

Ile to właściwie jest 3000 kWh? Biorąc pod uwagę urządzenia chłodnicze w gospodarstwach sadowniczych czy nowoczesne maszyny w innych specjalizacjach jest to liczba, której realnie nie da się nie przekroczyć nawet w małym gospodarstwie rolnym. Przypomnijmy, że po przekroczeniu progów z rozporządzenia Rządu, odbiorca zapłaci rynkowe ceny za prąd. Niżej przedstawiamy wyliczenia średniego rocznego zużycia energii przez PGNiG. Jak widać tylko podstawowe urządzenia AGD zużywają rocznie niemal 3000 kWh rocznie…

W rozporządzeniu podkreślono, że projektowane rozwiązania wprowadzą zachętę do efektywnego zużycia energii elektrycznej i promowania oszczędności energii elektrycznej. Ponadto wyliczono, że na system wsparcia trzeba będzie przeznaczyć 23 miliardy złotych.

zużycie

źródło: money.pl / pgnig.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here