Zapąkowanie w zagłębiu sandomierskim i opinia sadownika o potencjalnym plonowaniu

pąk jabłoni

O tej porze roku sadownicy często oceniają zapąkowanie poszczególnych odmian. Nierzadko obserwowane są efekty przemienności w owocowaniu. Jak prezentuje się sytuacja w zagłębiu sandomierskim tej wiosny?

W zagłębiu sandomierskim należy podzielić sady na te, gdzie w ubiegłym roku ochrona była pełna i szczelna oraz na sady słabiej chronione. Zdaniem Krzysztofa Procia, sadownika z Koćmierzowa, już w tym sezonie na terenie całego kraju zanotujemy znaczący spadek plonowania. Dotyczy to sadów, gdzie w poprzednich dwóch latach nakłady na nawożenie i ochronę nie były wystarczające. Zdaniem naszego rozmówcy, sadownicy, którzy skupiają się na produkcji jabłek wysokiej jakości nie zanotują tak znaczącego spadku plonowania, jak w przypadku produkcji nakierowanej na sprzedaż jabłek do przetwórstwa.

Jeśli chodzi o sady, w których nakłady były na odpowiednim poziomie, to oczywiście ilość pąków kwiatowych jest bardzo zróżnicowana w zależności od podkładki czy stanowiska. – Rozmawiając z sadownikami notuje jednak pewne prawidłowości. Mniejszą liczbę pąków kwiatowych obserwujemy przede wszystkim na odmianach z grupy Jonagolda oraz na Ligolu – dodaje pan Krzysztof. Jednocześnie podkreśla, nie nie jest to reguła, która dotyczy wszystkich kwater wspomnianych odmian w okolicy.

W sadach naszego rozmówcy liczba pąków kwiatowych jest jedynie nieco niższa od tej, jaką notował w minionych sezonach. Niemniej uważa, że po dwóch sezonach dobrych plonów musi wystąpić naturalny spadek plonowania, który wynika z fizjologii rośliny. Chociaż pogoda może jeszcze wszystko zmienić, to sadownik jest zdania, że tegoroczne plony mogą być z powyższego powodu o symboliczne 10% niższe.

Sadownika natomiast najbardziej negatywnie zaskoczył natomiast „niezawodny” Najdared. Mała liczba pąków kwiatowych dotyczy przede wszystkim kwater zaszczepionych na silniej rosnących podkładkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here