Zapłacimy wyższe raty kredytów

ciągnik sadowniczy

Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych. Jest to decyzja konieczna ze względu na inflację. Niestety w efekcie zapłacimy wyższe raty kredytów.

Jest to zła wiadomość dla sadowników spłacających kredyty. Ich raty wzrosną i na koniec roku więcej naszych pieniędzy oddamy do banku. Na oprocentowanie kredytu składa się marża banku oraz stawka WIBOR. To właśnie stawka WIBOR jest zmienna, a na jej wysokość wpływa poziom stóp procentowych w Polsce, które właśnie wzrosły.

Orientacyjne wyliczenia wskazują, jak wzrośnie rata kredytu przy 20 letnim kresie spłaty. Przy 300 000 zł, będzie to 87 zł, a w skali rocznej 1044 zł. Przy 500 000 zł, 123 zł miesięcznie i 1476 zł rocznie. Przy zmiennych stopach i rosnących cenach, najbardziej tracą osoby, które wzięły kredyt o niskim oprocentowaniu.

Nie milkną komentarze po wczorajszej decyzji. Pogorszy się sytuacja spłacających wszelakie zobowiązania. Z drugiej strony była ona konieczna, aby wyhamowała inflacja, która zbliża się do 6% (według oficjalnych statystyk). Wczoraj podniesiono stopę referencyjną z 0,1 do 0,5%. To właśnie ona ma największy wpływ na raty kredytów.

źródło: money.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here