Zbiór jabłek przemysłowych na akord?

jabłka przemysłowe

Jeśli chodzi o wynagrodzenie w pracach sezonowych spotkamy się z opiniami, że wiele z nich powinno być opłacanych w systemie akordowym. Nasz rozmówca właśnie takie rozwiązanie wybrał przy zbiorze jabłek przemysłowych.

Sadownik z zagłębia grójeckiego zdecydował się w tym sezonie po raz pierwszy na zbiór jabłek przemysłowych na akord. – Okazało się, że pracownicy zbierają dwa razy więcej surowca, bo to im się po prostu opłaca – dodaje pan Marek.

W tym sezonie nasz rozmówca płacił 15 zł za godzinę pracy. Stawka ta nadal obowiązuje w przypadku zbioru jabłek deserowych. Zdaniem sadownika płacenie na akord od zerwanych jabłek deserowych nie jest dobrym rozwiązaniem. Jednak za każdy kilogram zebranych jabłek przemysłowych, pracownicy otrzymują w tym sezonie 9 groszy i praca przebiega znacznie sprawniej.

– Na przykład wczoraj pracownicy zebrali po pięć pełnych skrzyniopalet (360 kg) w 7 godzin. Daje to 1800 kilogramów na osobę, czyli 162 zł do zapłaty. Zatem pracownik zarobił ponad 23 zł na godzinę – relacjonuje producent. Taka wydajność nie miała miejsca, gdy w gospodarstwie płacono stawkę godzinową.

Zdaniem naszego rozmówcy wydajność i kalkulacja kosztów nie są najważniejszymi czynnikami tej decyzji. Pan Marek zwraca uwagę na fakt, że przy systemie akordowym spokojnie zajmuje się innymi pracami, a nie nadzorowaniem pracowników, którzy dyplomatycznie mówiąc, mieli zróżnicowane podejście do godzinowego systemu wynagrodzeń…

3 KOMENTARZE

  1. A co to jest 15 zł beż ubezpieczenia ten sadownikom myśli że taka praca to relaks niech przyjdzie do mnie do pracy i daje mu tydzień po 8 godzin i go niema

  2. Do mnie dzwoniła z ogłoszenia jakaś ” pracownica majowa” pytała ile da sie u mnie uzbierać na dzień, i tylko wkółko ile, ile, powiedziałem że sam uzbierałem 1,7 palety na godzinę. To powiedziała że wychodzi 50 zł dla zbieracza . To mało.
    Niech siedzi w do,mu i nie dzwoni . Przyjdzie czas że za 18zł bedzie robić. Tam są lenie a nie ludzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here