Zbiory jabłek na Ukrainie w 2020 roku będą niskie, a ceny wysokie

przymrozki na ukrainie

Zbiory jabłek i gruszek na Ukrainie w 2020 roku będą niskie, a ceny wysokie – podaje EastFruit. 

Sadownicy nie podzielają optymizmu analityków odnośnie perspektyw wzrostu zbiorów jabłek na Ukrainie w 2020 roku. W szczególności podczas seminarium internetowego „Perspektywy sezonu owocowo-warzywnego 2020/21 na Ukrainie”, zorganizowanego przez  APK-Inform: Warzywa i owoce, Jaroslaw Fedorishin, zastępca dyrektora Bukovinsky Garden LLC, powiedział, że kilka fal mrozu zmniejszyło perspektywy produkcji jabłek w obwodach: Czerniowiecki, Chmielnicki, Tarnopol i Winnica nie mniej niż o 30%. 

Według niego, ogrodnicy ponieśli największe szkody z powodu mrozów 13 maja 2020 r., kiedy temperatura powietrza spadła w nocy do minus 7 stopni Celsjusza. W sadach Bukovinsky Garden LLC było do minus 5 stopni.

Ogrodnicy w regionie twierdzą, że plony spadną o 30–40%. Niektórzy mówią o stratach nawet do 60-70% plonów w swoich sadach. „Porównajmy teraz – w zeszłym roku, kiedy zbiory jabłek gwałtownie spadły, na początku lata plon jabłek był o 10% mniejszy, a teraz straty wynoszą 30%. Oprócz utraty objętości plonów mróz będzie miał również negatywny wpływ na jakość jabłka, co oznacza, że ​​będzie on przechowywany gorzej” – powiedział Jaroslaw.

Zauważył także, że ostatnio padały ciągłe deszcze i burze, a już w niektórych sadach pojawiły się pierwsze lokalne gradobicia i straty. Dlatego Fedorishin konkluduje, że ceny jabłek będą wysokie w następnym sezonie, a zbiory mogą być jeszcze niższe niż w sezonie 2019/20. Uważa również, że nawet podaż koncentratu lub jabłek przemysłowych znacznie spadnie.

Zdaniem eksperta sytuacja dla gruszki jest jeszcze gorsza, a utrata plonów jest jeszcze większa.

Źródło: East-Fruit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here