Zbiory jabłek ruszyły pełną parą

zbiory gali

Zbiory Gali trwają we wszystkich zagłębiach sadowniczych. Niemniej sytuacja jest niezwykle zróżnicowana w zależności od lokalizacji. Są miejsca, gdzie dopiero rozpoczynają się zbiory paskowanych sportów. Inni sadownicy rozpoczynają już zbiory Gali Must. Z młodszych sadów zrywane są Lobo czy Cortland.

Warto po raz kolejny podkreślić, jak ważne jest wykonanie podstawowego pomiaru dojrzałości zbiorczej, czyli testu skrobiowego. Nadal wielu sadowników polega na wybarwieniu jabłek jako czynniku decydującym o zbiorze. Niestety, czekanie na odpowiednie wybarwienie jest równoznaczne ze zbiorem zbyt dojrzałych owoców. Takie jabłka nie mają już odpowiednich parametrów do długiego przechowywania.

Sezon sadowniczych żniw rozpoczął się w tym sezonie nieco później niż w ubiegłych latach. Wróćmy pamięcią do wyjątkowo przyspieszonej wegetacji z 2018 roku. Wówczas Gala Must w zagłębiu grójeckim osiągała dojrzałość zbiorczą w ostatniej dekadzie sierpnia.

Intensywne prace w sadach tradycyjnie będą kończyły zbiory Idareda. Również w sadowniczej tradycji należy umownie „czyścić” sady przed świętem Wszystkich Świętych – 1 listopada. Czy w tym roku ta sztuka się uda?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here