Zbiory jabłek w Chinach będą mniejsze o 3 mln ton

zbiory jabłek w Chinach

Na kongresie Prognosfruit podano, że zbiory jabłek 2020 w Chinach będą w tym roku mniejsze o 3 mln ton i wyniosą 40 mln ton. Powodem redukcji plonów są wiosenne przymrozki.

Pogłoski o przymrozkach w Chinach można było usłyszeć już wiosną, jednak zbiegły się one z epidemią koronawirusa, która przysłoniła wszelkie inne doniesienia. Jednak Kongres Prognosfruit, który odbył się online w ubiegłym tygodniu, potwierdził, że przymrozki wyrządziły szkody. Podano, że zbiory zmniejszą się o 7%. Chociaż w odniesieniu do całkowitej produkcji jabłek w tym kraju wynoszącej 40 mln ton nie wydaje się to dużą liczbą, warto zauważyć, że niemalże tyle wyniosą w tym roku zbiory jabłek w Polsce.

Zastanawiające jest także, jak na tegoroczne zbiory jabłek w Chinach wpłyną ulewne deszcze i powodzie, które występują w tym kraju. Niestety, informacje o tym, jak przebiega sezon w prowincjach produkujących jabłka są raczej szczątkowe.

Jako ciekawostkę można jednak przywołać sytuację w południowej części tego kraju, w prowincji Jiangxi. Z powodu ulewnych deszczy rzeka Jangcy wylewa zalewając tysiące akrów (0,4 ha) ziemi uprawnej.

Chińskie media twierdzą, że powódź dotknęła już ponad 5 milionów hektarów ziemi uprawnej i jest najgorszą, jakiej doświadczyły Chiny od lat. Chińskie Ministerstwo Zarządzania Kryzysowego szacuje bezpośredni koszt ekonomiczny katastrofy na 21 miliardów dolarów w zniszczonej ziemi uprawnej, drogach i innym majątku. Straty dotknęły około 55 milionów ludzi.

Katastrofa to zła wiadomość dla chińskiej gospodadarki, która już jest w niestabilnym stanie z powodu pandemii koronawirusa. Do tej pory Pekin był w stanie zabezpieczyć dostawy żywności, importując ogromne ilości produktów z innych krajów i uwalniając dziesiątki milionów ton z rezerw strategicznych.

Źródło: prognosfruit, reporter.am

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności