Zbiory Łutówki tuż-tuż… Jakie stawki za zbiór wiśni?

zbiór wiśni

Ile w tym sezonie zapłacić od ręcznego zbioru wiśni? Tuż przed sezonem sadownicy są niemal jednomyślni.

Zbiory Łutówki tuż tuż

Trwają zbiory wczesnych, słodkich odmian wiśni. Jednak ich produkcja to w Polsce nieduży ułamek w porównaniu do produkcji Łutówki. Dlatego nieliczne oferty pracy przy zbiorze wiśni dotyczą przede wszystkim zbliżających się zbiorów Łutówki. W sieci znajdziemy już pierwsze ogłoszenia. Sadownicy zawczasu szukają chętnych, aby mieć komplet pracowników wraz z rozpoczęciem zbiorów.

Wśród pracodawców panuje niemalże jednomyślność. Zdecydowanie dominuje stawka 0,90 zł – 1,00 zł za każdy zebrany kilogram. To nieco więcej niż przed rokiem. Z jednej strony być może pozwolą na to spodziewane, wyższe ceny skupu. Z drugiej niższe plonowanie, z powodu którego pracownicy nie zerwą tyle owoców, co przed rokiem.

Tak było w sezonie 2023

Przed rokiem dominowały stawki na poziomie 0,80 lub 0,90 zł/kg. Niemniej byli również tacy, którzy już wtedy płacili 1,00 zł/kg. Przy ubiegłorocznych cenach było to nawet aż 38% ceny sprzedaży owoców na mrożenie na punkcie skupu.

Jak co roku sadownicy apelują, żeby nie prześcigać się w oferowanych stawkach od zerwanego kilograma. Koszt zbioru ręcznego to największa składowa kosztów produkcji…

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here