Zbliżają się pierwsze tej wiosny przymrozki

przymrozki czereśnie 2023

Przed nami duże skoki temperatur. Po bardzo ciepłym okresie do całej Europy Środkowej, a następnie Wschodniej, napłynie zimne powietrze z północy, przynosząc miejscami opady śniegu i w całym regionie nocne przymrozki.

Do Polski front chłodny dotrze w poniedziałek. W tym dniu dużo deszczu spadnie od Podkarpacia, po Lubelskie i wschodnie Podlasie – nawet do 10-15 mm. Nieco słabiej do 5 mm popada na wschodzie Mazowsza, resztą Podlasia, Małopolsce, Górach Świętokrzyskich. Tymczasem na Górnym Śląsku i Ziemi Łódzkiej spadnie do 1-4 mm i oprócz deszczu w poniedziałek przed południem może pojawić się opad mokrego śniegu. Na zachodzie i północy sucho z lokalnymi przelotnymi opadami śniegu.

Pierwsze znaczne przymrozki pojawią się we wtorek o poranku nad całym obszarem Polski. Na wysokości 2 metrów temperatura spadnie do -5/-3 stopni. Jednak z całą pewnością lokalnie w zagłębieniach terenu będzie nawet -6 stopni. Przy gruncie od -8 do -4 stopni Celsjusza.

Po mroźnej nocy w ciągu dnia czekają nas plusy na poziomie 2-4 stopni.

Środa będzie kolejnym porankiem z mrozem na poziomie od -6/-4 stopni na wschodzie, południu, północy i w centrum do -2 stopni na zachodzie. W ciągu dnia do zachodniej Polski dotrze front ciepły z chmurami.

Do wieczora chmury z frontu dotrą na wschód zwiastując już ciepłą noc bez mrozu. Kolejne noce w czwartek i piątek również bez przymrozków. W ciągu dnia na południu kraju ponownie pojawią się temperatury na poziomie +20 stopni.

Podsumowując ochłodzenie potrwa 2 doby – wtorek i środa. Najniższe temperatury zanotujemy na wschodzie, południu i w centrum na poziomie -6/-4 stopni.

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here