Zbyt wczesny zbiór jabłek częstym błędem w tym sezonie

Istnieje kilka sposobów wyznaczania dojrzałości zbiorczej jabłek. Najczęściej termin zbioru określa się na podstawie wskaźników dojrzałości: rozkład skrobi (tekst skrobiowy), zawartość ekstraktu, zmiany jędrności miąższu, zawartości etylenu oraz zmiany barwy skórki. Niestety nadal część sadowników czas zbioru danej odmiany wyznacza „na oko”.

W tym sezonie w wielu sadach plony są znacząco niższe niż w ubiegłym, a co za tym idzie postępy w zbiorach są znacznie szybsze. Dodatkowo ze względu na czynniki pogodowe jabłka dobrze się wybarwiają. Jednak sam rumieniec nie może być wyznacznikiem terminu zbioru. W niektórych gospodarstwach część odmian może zostać zebrana zbyt wcześnie, o czym może świadczyć cały przekrój odmian zimowych już dostępnych na rynkach hurtowych.

Owoce zebrane zbyt wcześnie nie mają pożądanego smaku i aromatu, źle się przechowują, są wrażliwe na oparzeliznę powierzchniową oraz inne choroby przechowalnicze. Również zbyt późne zebranie owoców wpływa negatywnie na wskaźniki jakości jabłek. Warto o tym pamiętać i stosować metody wyznaczania terminu dojrzałości zbiorczej. Jednak nie sugerujemy jednego terminu zbioru, ponieważ dojrzałość zbiorcza dla danej odmiany w różnych rejonach może wypadać w zupełnie innym czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię