Zdaniem Ministerstwa spekulacji nie ma. Pomoże tylko zrzeszanie się

zbiory jabłek

Ministerstwo Rolnictwa odpowiada na pismo ŚIR w sprawie cen jabłek przemysłowych. Resort podkreśla, że organy państwa nie mają wpływu na proces kształtowania cen skupu. Sposobem na poprawę sytuacji ma być tworzenie organizacji producentów i realizowanie programów operacyjnych, co pozwoli na wycofanie owoców z rynku.

31 sierpnia Świętokrzyska Izba Rolnicza wystosowała pismo do Ministerstwa Rolnictwa w sprawie niskich cen skupu jabłek przemysłowych. Dziś zarząd Izby opublikował odpowiedź Ministerstwa na swoje pismo.

Działacze ŚIR podkreślają, że trudna sytuacja na rynku jabłek przemysłowych powtarza się praktycznie co roku i ma bardzo podobny przebieg. Ministerstwo jednak tłumaczy sytuację dużą podażą jabłek w tym sezonie. Ta z kolei wpływa zarówno na ceny owoców na rynku jabłek przemysłowych i deserowych. Resort ponadto dodaje, że „organy państwa nie uczestniczą w ustalaniu cen płodów rolnych” w związku z tym nie mogą za ceny te odpowiadać.

(…) Zgodnie z danymi Instytutu Ekonomiki Rolnictwa, ceny jabłek kierowanych do przetwórstwa od początku sierpnia wahały się w granicach od 0,35-0,44 zł/kg loco zakład, przy czym były one wyższe od cen notowanych w tych samych okresach 2021 roku. W 38 tygodniu tego roku wynosiły one średnio 0,38-0,42 zł/kg loco zakład wobec 0,31-0,37 zł/kg loco zakład w analogicznym okresie 2021 roku (…)

W omawianym piśmie z ministerstwa, Janusz Kowalski podkreśla, że „odpowiedzią na problemy ze zbytem swoich produktów oraz niskie ceny skupu są organizacje producentów”. 

Ponadto przedstawiciel ministerstwa przypomina, że organizacje producentów, które realizują programy operacyjne są uprawnione do otrzymania pomocy finansowej z UE. Ta, jak wielokrotnie informowaliśmy w naszych publikacjach i podkreśla to Janusz Kowalski może w każdym momencie zostać w przeznaczona na wycofanie owoców z rynku w ramach przewidzianych przepisów.

źródło: Oryginalna odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here