Znaczne starty w plonie powodują nie tylko grad i przymrozki

straty w plonie

Słabe zawiązanie owoców moreli w jednej z hiszpańskich prowincji będzie skutkowało w tym sezonie zbiorami mniejszymi o połowę. Co ciekawe, nie jest to wina przymrozków.

W jednym z rejonów na południu Hiszpanii (Murcji), moreli będzie o około 50% mniej. Straty na takim poziomie nie są efektem przymrozków, lecz niewystarczającego zapylenia. Wspomniana prowincja to największe zagłębie produkcji moreli w Hiszpanii. Zatem niedostateczne zapylenie, to również namacalne starty finansowe.

Zdaniem tamtejszego stowarzyszenia producentów i eksporterów, kwiaty opadają ponieważ nie zostały zapylone przez pszczoły. Jak dodają, owady w ogóle nie wyszły do zapylania pomimo kwitnienia moreli. Co więcej, w przypadku niektórych odmian, pomimo w pełni wykształconych pąków kwiatowych, kwiaty się nie otworzyły. Dokładna przyczyna zjawiska nie jest znana.

Jednym z fundamentów Nowego Zielonego Ładu jest dbanie o populację owadów zapylających. Na przykładzie hiszpańskich moreli widać, że zagadnienie to w miarę upływu lat staje się coraz ważniejsze dla produkcji rolnej i ogrodniczej.

źródło: freshplaza.es

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności