Ciągnikiem bez kierowcy. Jak w praktyce sprawdza się zestaw Kubota + GOtrack

Gotrack

Dziś odwiedzamy p. Edwarda Świdzińskiego. Sadownik nie kryje się z tym, że początkowo obawiał się autonomicznego ciągnika. Dziś rozważa zakup drugiej maszyny, aby w przyszłym sezonie 50% zabiegów ochrony wykonywać bez konieczności angażowania operatora ciągnika. 

– Autonomiczne ciągniki to w Polsce temat, który dopiero raczkuje. Rolnicy szukają informacji i chcą zobaczyć, jak to działa w praktyce. Chętnych do zakupu jest niewielu. To zrozumiałe ponieważ technologia jest nowa i nieznana – mówi Jakub Korczak, dealer Kuboty z Grójca. Dodaje jednak, że są pionierzy, którzy kochają nowinki techniczne i inwestują w nie, aby zmniejszyć koszty produkcji i mieć więcej czasu na inne zajęcia.

Jednym z takich pionierów jest pan Edward Świdziński, sadownik z Kruszewa w gminie Pniewy. Na początku bał się nowej technologii i nie wstydzi się do tego przyznać. Najpierw kupił zdalne sterowanie do platformy, aby zapoznać się z technologią GOtrack. Gdy rozwiązanie sprawdziło się podczas zbiorów jesienią, zdecydował się na zakup nowego ciągnika z systemem umożliwiającym autonomiczną jazdę w sadzie.

– Przed zakupem myślałem, że automat sam zrobi za mnie wszystko, ale okazało się, że jest jeszcze wiele czynników, które musimy wziąć pod uwagę przed „puszczeniem” ciągnika do sadu. Nadal się uczę, ale widzę potencjał i rozważam zakup kolejnej maszyny z autonomicznym systemem jazdy – stwierdza pan Edward. Jeśli chodzi o praktyczne aspekty działania, ważne są równe rzędy w sadzie, skoszona trawa, możliwie płaska działka bez wzniesień i wystarczająco dużo miejsca na końcach rzędów na przejazdy z jednego międzyrzędzia w kolejne.

Na rynku międzynarodowym polski GOtrack nie jest jedynym rozwiązaniem tego typu. Jednak jak przekonuje przedstawiciel firmy p. Marcin Janus, po kilku latach na rynku mówimy już o sprawdzonym rozwiązaniu, a nie wadliwym prototypie. Mimo to instalacja polskiego osprzętu nadal jest znacząco tańsza od wielu startupów w Europie i na świecie. Więcej informacji w materiale wideo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here