Portal gfactueel.nl relacjonuje opublikowanie poprawionych map genetycznych jabłoni. Dzięki nim można sprawniej niż dotąd lokalizować geny odpowiedzialne za konkretne cechy rośliny. To następny gatunek – po pomidorze i ziemniaku, którego zsekwencjonowany genom udostępniony został wszystkim zainteresowanym badaczom i hodowcom.
Prace międzynarodowej grupy naukowców (z Francji, Holandii, Niemiec, Republiki Południowej Afryki, Włoch) opublikowano w „Nature Genetics”. Genom jabłoni ma 42 tysiące genów. Ich dokładna lokalizacja ułatwia zlokalizowanie tych odpowiadających za wybrane cechy poszukiwane przez hodowców. Udoskonalona technika pozwoliła Holendrom z Wageningen wyhodować dwie odmiany jabłoni (‘Santana’ i ‘Natyra’) odpornych na choroby i łatwiej przyswajane przez ludzi cierpiącej na alergie w stosunku do tych owoców. Poszukują też w genach „pomocy” w zachowywaniu jakości owoców. Szwedzi zajęli się wyszukiwaniem genów stymulujących odporność drzew na raka drzew owocowych oraz parcha jabłoni.
Genetyczne manipulacje mogą przyspieszyć proces hodowli dwukrotnie, jednak nie wszystkie technologie tego typu (np. CRISPR-Cas) są dopuszczane przez unijne prawo.
za: gfactueel.nl