Jak może rozwinąć się rynek kombajnów do zbioru jabłek przemysłowych?

kombajn do przemysłu

Rynek maszyn do mechanicznego zbioru jabłek przemysłowych szybko rozwinął się w bardzo krótkim czasie. Trudno przewidzieć przyszłość. Jednak już teraz widać trendy i konkretne oczekiwania ze strony sadowników.

W 2022 roku na rynku przybyło maszyn do mechanicznego zbioru jabłek przemysłowych.  Trudno oszacować dokładną liczbę, ale w skali kraju mówimy zapewne już o setkach urządzeń. Niestety, nadal nasze branżowe doświadczenie w tej kwestii jest jeszcze bardzo małe. Należy założyć, że popyt na maszyny te nie będzie spadał. Inaczej mówiąc, będzie on tym wyższy, im większy niedobór pracowników sezonowych będziemy notować na rynku. Stały popyt lub jego wzrost oznaczają rozwój segmentu. Jak może on wyglądać w niedalekiej przyszłości?

Po premierze na TSW 2023 pierwszej maszyny, która zbiera surowiec z całego rzędu możemy już teraz podzielić ten segment maszyn na dwie kategorie: kombajny połówkowe i całorzędowe. Mając na uwadze gabaryty, wydajność i cenę (ponad 130 000 zł brutto) maszyny całorzędowe będą od początku projektowane i produkowane z myślą o większych areałach sadów typowo przemysłowych. W tym wypadku kluczową kwestią będą materiały, ponieważ jak wiemy, urządzenia te działają pod bardzo dużymi obciążeniami. Bezawaryjność będzie obok ceny coraz bardziej istotnym czynnikiem w momencie zakupu.

wykresWśród maszyn połówkowych widzimy dosyć dużą rozbieżność cenową. W związku z tym urządzenia te najprawdopodobniej podzielą się na przeznaczone do zbioru surowca po zerwaniu jabłek przemysłowych (tańsze) oraz wydajniejsze, droższe maszyny do sadów, w których będzie prowadzona wyłącznie produkcja przemysłowa.

Czy właśnie tak do sprawy podejdą producenci? Wiele na to wskazuje, a wynika to także z rozmów z potencjalnymi klientami – sadownikami. Na 31 Spotkaniu Sadowniczym w Sandomierzu, podczas konferencji sadowniczej, został poruszony także temat mechanicznego zbioru jabłek przemysłowych. Sadownicy pytali czy na rynku są już maszyny do zbioru, które „zmieszczą się” do karłowych sadów o rozstawie 3,00 – 3,20 m? Z wielu takich pytań wynika chęć obniżenia kosztów zbioru jabłek nie nadających się do przechowania (z sadów na wysokim poziomie) poprzez rezygnację z ich ręcznego zbioru.

Jeśli natomiast założymy wzrost popytu to możemy spodziewać się, że na rynku powstaną nowe konstrukcje, a produkcję rozpoczną kolejne firmy. Niesie to również istotne korzyści. Niezależnie od rozwoju wydarzeń i podziału segmentu w przyszłości konkurencja pomiędzy producentami prędzej czy później doprowadzi o wprowadzania na rynek maszyn coraz dokładniejszych, bardziej dopracowanych technicznie i dostosowanych do potrzeb sadowników.

kombajn do przemysłu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here