Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie wydajnie działającego gospodarstwa rolnego bez ciągnika, czyli traktora. Prędzej czy później każdy rolnik stanie przed koniecznością zakupu tej maszyny. Sprawdźmy, na co należy zwrócić uwagę.
Traktor, czyli ciągnik rolniczy, musi oczywiście być dostosowany do potrzeb rolnika, zatem spełniać kryteria związane przede wszystkim z warunkami w gospodarstwie. Wybór tej maszyny nie jest więc taki prosty, a przed transakcją rolnik powinien dokładnie przeanalizować, czego właściwie poszukuje.
Nowy czy używany?
Rynek ciągników rolniczych jest bardzo bogaty, można się zatem zdecydować zarówno na fabrycznie nowy, jak i na używany egzemplarz. Zależy to oczywiście od możliwości finansowych rolnika, a także od jego potrzeb. W przypadku zakupu używanego traktora trzeba zwrócić baczną uwagę przede wszystkim na jego przebieg motogodzin, stan podwozia, hydrauliki, silnika, przekładni i innych elementów. Zdecydowanie należy też poznać historię serwisową danego egzemplarza.
Moc, wielkość i inne parametry
Wszelkie parametry traktora, począwszy od jego mocy, powinny być dostosowane do gospodarstwa rolnego. Czyli jego powierzchni, warunków terenowych, rodzaju upraw (profil gospodarstwa) i prac, do jakich wykorzystywany będzie ciągnik. Przykładowo, dla mniejszych gospodarstw, liczących kilka hektarów, w zupełności wystarczający będzie wszechstronny ciągnik o mocy wynoszącej 50-90 KM. Jeżeli jednak maszyna ma do obsłużenia znaczny obszar, wynoszący powyżej 100 ha, polecany będzie traktor o mocy od 100 KM w górę.
Kolejnym czynnikiem, jaki trzeba wziąć pod uwagę, dobierając traktor pod kątem parametrów, jest rodzaj wykonywanych prac. I tak, do orki niezbędna jest wysoka moc i moment obrotowy. W przypadku siewu i oprysków najważniejszy jest precyzyjny układ jezdny oraz WOM. Natomiast do transportu niezbędne są właściwe zaczepy i wydajny układ hamulcowy.
Do pracy na polach o nierównym, pagórkowatym ukształtowaniu najlepszy będzie ciągnik z napędem na cztery koła i blokadą mechanizmu różnicowego. Jeśli maszyna ma być używana na gruntach ciężkich i mokrych, trzeba zwrócić uwagę na ogumienie bądź wybrać model z gąsienicami.
Bardzo istotnym kryterium wyboru jest wielkość traktora, czyli jego rozmiar i masa. Przykładowo, jeśli w gospodarstwie są wąskie, kręte ścieżki, najbardziej praktyczny okaże się niewielki model ciągnika, w pracy na mokrych bądź delikatnych gruntach najlepiej sprawdzi się lekka maszyna.
Oczywiście trzeba również sprawdzić, jakiego rodzaju urządzenia rolnicze można podpiąć do danego modelu.
Właściwy wybór traktora ogromnie usprawni pracę na polu.
Artykuł sponsorowany
Tylko C 330 stary dobry….
Bardzo dobry…. klimatyzacja,kabina,hydraulika,pneumatyczny fotel,filtry w kabinie…..ergonomiczny,bezpieczny i wygodny
Każdy Zenek naprawi o ile się zepsuje i cześci tani..zlejesz do pełna i miesiąc jeździsz
Nasz hit eksportowy i produkcyjny….szkoda,że już nie robią
Szczerze mówiąc to ja ostatnio znalazłam dobrego producenta ciągników. Ogólnie obsługa też z dużym zaangażowaniem podchodzi do klientów co jest też ważne 😉