Kombajn na medal

Na III Targach Technologii Sadowniczych i Warzywniczych Horti-Tech (21-22.11.17 w Kielcach) jeden ze z nagrodzonych medalem Targów Kielce był kombajn do zbioru owoców Joanna Premium przedstawiany przez Weremczuk FMR.

Za prezentowany na targach model kombajnu jest firmowa nowością – na plantacjach produkcyjnych sprawdzał się pierwszy sezon. To maszyna zaczepiana, zbierająca owoce z połowy rzędu. Nadaje się do pracy na plantacjach gatunków tworzących wysokie – nawet do 3 m – krzewy, jak świdośliwa czy dzika róża. Po wprowadzeniu zmian konstrukcyjnych lepiej od poprzedniej wersji kombajnu radzi sobie również ze zbiorem jagód z niskich krzewów – na przykład agrestu czy z młodych plantacji – mamy takich obszarów obsadzanych jagodą kamczacką coraz więcej.

Joanna Premium ma większe od Joanny-4 gabaryty, a własny układ hydrauliczny pozwala na pracę zarówno skrętnych kół jak i poziomowanie maszyny względem podłoża. Ma też szerszy o 50 cm transporter poprzeczny, dłuższy o 30 cm transporter podłużny i dłuższy o 30 cm otrząsacz. Jego platforma robocza ma możliwość ustawienia dwóch kistenów i nośność 1100 kg. Minimalne zapotrzebowanie mocy to 35 KM. Zespoły robocze kombajnu pracują ze stałą prędkością niezależnie od obciążenia.

Maszyna nadaje się do pracy na plantacjach o rozstawie rzędów od 3,5 m. Dodanie jej wyposażenia MULTI FRUIT czyni z kombajnu uniwersalną maszynę do zbioru owoców różnych gatunków wydłużając sezon możliwego wykorzystywania, a więc zwiększając rentowność inwestycji. Zmiany konstrukcyjne tworzące wymieniony zestaw to między innymi przestrzenny rozdzielacz z regulacja wychyłu (w zależności od wysokości roślin, z których zbierane są owoce); zdejmowalne i dzielone słoneczka otrząsacza – można je przesuwać na trzpieniu otrząsacza, zmieniać ich palce z metalowych na plastikowe; uniwersalna głowica otrząsacza (z zakresem regulacji pozwalającym zbierać owoce wszystkich gatunków).

W modelu Joanna Premium żmudna wcześniej i długotrwała wymiana głowicy z otrząsaczem, na przykład na moduł malinowy, trwa 2 godziny zamiast 2 dni. Zmieniona osłona boczna w tym kombajnie umożliwia przełożenie górnego słoneczka otrząsacza na dolny jego koniec, przez co palce mogą otrząsać nisko osadzone owoce młodych krzewów czy niskich roślin (agrest, młode jagody kamczackie). Dłuższy transporter poziomy pomaga w segregacji owoców, zaś moduł pneumatycznego oczyszczania zbieranej masy radzi sobie także z mokrymi zanieczyszczeniami.

pg

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

[s4u_pp_featured_products per_row="2"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here