Mobilny, elektryczny i składany wiatrak do walki z przymrozkami [Video]

Wiatraki przeciwprzymrozkowe we Włoszech to już nie nowość, a powszechny widok w sadach. Ciekawą premierą w tym segmencie jest włoska maszyna zasilana energią elektryczną.

Coraz więcej maszyn na targach i w sadach

Podczas tegorocznej edycji targów Macfrut, aż czterech producentów prezentowało wiatraki przeciwprzymrozkowe. Trzy maszyny pochodziły z Włoch, a jedna z RPA. Warto podkreślić, że urządzenia te w krótkim czasie stały się powszechnym widokiem we włoskich zagłębiach produkcji sadowniczej.

Można również postawić na mobilność

Podczas ostatniej edycji targów zaprezentowano trzy maszyny oparte na potężnych silnikach spalinowych. Jednak najbardziej innowacyjne rozwiązanie zaprezentowała firma Aria z okolic Florencji, która oferuje zarówno stacjonarną i mobilną wersję. Wiatrak zasilany jest energią elektryczną. Może być podłączony do sieci, ale także do agregatu prądotwórczego. Dzięki temu jest lżejszy i w przypadku stacjonarnej maszyny potrzebujemy jedynie 3 metrów sześciennych betonu jako podstawy konstrukcji.

Największą zaletą elektrycznego silnika przy śmigle jest eliminacja licznych przełożeń i utraty energii w wyniku jej transmisji z silnika przez wysoki maszt. Napęd silnika na śmigło jest bezpośredni, a silnik generuje 1000 obrotów na minutę. Obraca się tylko górna część trzyczęściowego słupa maszyny. Dzięki temu urządzenie jest znacznie lżejsze od konkurencji.

Przenośne urządzenia pozwalają chronić sady i plantacje różnych gatunków w jednym sezonie. Dla właściciela oznacza to możliwość wynajmu, czyli szybszą amortyzację. Uruchomienie wiatraka, serwis i wszelakie czynności związane z jednym urządzeniem zapewniają ochronę około 5 hektarów sadu.

Mobilne rozwiązanie prezentowane na targach jest składane w dwóch miejscach, co po złożeniu daje długość 6,5 metra razem z przyczepą. Elektryczne wiatraki firmy Aria są również wyższe od konkurencji – mają 10 metrów wysokości. To istotne, ponieważ podczas długotrwałych przymrozków mroźne powietrze powietrze unosi się ku górze, a niższe maszyny mogą nie poradzić sobie w ekstremalnych warunkach.

wiatrak przeciwprzymrozkowy

Jak to działa?

Zasada działania jest identyczna jak we wszystkich tego typu rozwiązaniach. Nawet właściciele firmy przyznają, że „nie wymyślili niczego nowego”. Chodzi o wtłaczanie cieplejszego powietrza w kierunku gruntu, aby podnieść temperaturę podczas krytycznej nocy. Nie ma 100 czy 200 konnego silnika więc opisywana maszyna jest wyraźnie cichsza niż wiatraki napędzane silnikami diesla. Elektryczny wiatrak może być sterowany zdalnie poprzez Internet lub SMS.

Obszar ochrony wynosi około 5 hektarów, podobnie jak w wielu innych tego typu rozwiązaniach na świecie. Należy pamiętać, że wiatrakami ochronimy obszar w kształcie elipsy, która zaczyna się za maszyną. Sadownicy, którzy już posiadają tego typu urządzenia praktykują również rozpalanie ognisk przed maszyną, aby ta „rozprowadzała” dym po sadzie.

Górna część masztu, silnik i śmigło na stoisku producenta
Rozłożony wiatrak w całej okazałości – 10 metrów wysokości
Prosta przyczepa gwarantująca stabilność podczas pracy
To i podobne rozwiązania tego typu cieszyły się na targach dużym zainteresowaniem