Oprysk z głową czyli Smartomizer

opryskiwacz sadowniczy
Inteligenty opryskiwacz Smartomizer - materiały firmy Promodis

Zmniejszenie zużycia środków ochrony roślin o 25% i zachowanie wysokiej jakości owoców? Tak, teraz to naprawdę możliwe!!! Pod koniec maja 2019 roku odbyła się oficjalna prezentacja nowego projektu pod nazwą Smartomizer.

fot. K. Owczarek

Uczestnikami polskiej części przedsięwzięcia są: hiszpański producent opryskiwaczy Fede, Kataloński Uniwersytet Techniczny z Barcelony (Universitat Politècnica de Catalunya BarcelonaTech), firmy Promodis i Agrobard – m.in. dealerzy maszyn rolniczych i sadowniczych oraz Szkółka Drzew Owocowych Sławomira Dolińskiego. Osobowy skład tego zespołu to: Ekaterina Ukhandeeva (Fede), Krzysztof Kinstler (Promodis), prof. Emilio Gil (BarcelonaTech), Andrzej Skronik (Agrobard), Sławomir Doliński (szkółka).

Uprawa owoców stanowi wymagające zadanie dla sadowników. Czas oprysków i zbiorów ma kluczowe znaczenie dla jakości produktu, a wymagania dotyczące wykorzystania zasobów, logistyki i zwalczania chorób i szkodników są wysokie. Inteligentne technologie rozpylania wykorzystuje się w celu optymalizacji wydajności operacyjnej i jakości zabiegów w sadach.

Zastosowanie inteligentnego opryskiwacza (Smartomizer) pokazuje, że ilości używanych środków ochrony roślin mogą być znacznie zmniejszone. Precyzyjne i automatyczne dostosowanie opryskiwaczy do określonych stref polowych, jak również indywidualnych warunków roślinnych, obniża koszty sadowników przy jednoczesnym łagodzeniu oddziaływania uprawy na środowisko. Zwiększa się efektywność wykonanych oprysków bez negatywnego wpływu na plon i jakość owoców. Produkcja owoców wysokiej jakości w zrównoważony i bezpieczny sposób staje się naprawdę możliwa.

Dzięki nowemu opryskiwaczowi można osiągnąć do 25% mniejsze zużycie pestycydów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości owoców i ilości plonów.

Dodatkowo opryskiwacz może być wyposażony w aplikację SCG (Speciality Crops Gateway) sprzężoną z GPS, dzięki której możliwe jest zapisanie wszystkich zbieranych danych i prowadzenie ewidencji i dokumentacji wykonywanych zabiegów.

Na ekranie wyświetlana jest w trybie on-line cała droga przebyta przez opryskiwacz i wykonane w poszczególnych rzędach opryski. Unika się w ten sposób ryzyka ominięcia któregoś rzędu lub pomyłki podwójnego oprysku.

Ekran aplikacji SCG
Ekran aplikacji SCG – materiały firmy Promodis

Konstrukcja opryskiwacza i skorzystanie z technologii Smartomizer optymalizuje strefę dotarcia cieczy oraz, co ważniejsze, powoduje zmniejszenie znoszenia o ponad 40%. Mamy tu do czynienia z precyzyjnym opryskiwaniem, czyli takim nanoszeniem środków ochrony roślin, aby maksymalizować ilość substancji aktywnej osiadłej na chronionej roślinie. Jest to możliwe dzięki opcji racjonalnego wyliczenia ilości używanej cieczy w zależności od objętości koron drzew (TRV – the tree row volumne) – aplikacja uwzględnia wprowadzone dane takie jak odstęp między rzędami, wysokość drzewa i szerokość korony.

Uczestnicy projektu wspólnie z dr. Grzegorzem Doruchowskim z Instytutu Ogrodnictwa zgodnie podnieśli kwestię powołania do życia Akademii. Będzie ona miała na celu prowadzenie warsztatów, pokazów, wykładów i szkoleń wśród sadowników w celu optymalnego i świadomego korzystania z opryskiwaczy. W rezultacie przyniesie pozytywne efekty wszystkim ogniwom w procesie produkcji owoców: sadownikom – poprzez znaczne zmniejszenie kosztów produkcji przy uzyskaniu owoców wysokiej jakości, konsumentom – poprzez dostępność do owoców ze znacznie mniejszymi pozostałościami środków ochrony roślin oraz naszemu środowisku naturalnemu – poprzez znaczne ograniczenie zanieczyszczeń wód i gleby i zmniejszoną emisję substancji aktywnych.

Katarzyna Owczarek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności