Po kilku kliknięciach na komputerze ciągnik sam wykona pracę

ciągnik elektryczny

Można powiedzieć, że przyszłość sadownictwa jest już w zasięgu ręki. Amerykanie opracowali oprogramowanie, które pozwala na zdalne zarządzanie autonomicznymi traktorami. Brzmi jak scenariusz filmu science-fiction, ale to prawda.

Najpierw był elektryczny ciągnik

O kalifornijskich ciągnikach marki Monarch pisaliśmy już nieraz. To pierwszy seryjnie produkowany, autonomiczny i elektryczny ciągnik na świecie. Nie jest to prototyp, tylko piąta generacja, która ma już wielu użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Traktor po raz pierwszy pokazano jesienią w Europie, na targach w Hamburgu, a także w sadach we Włoszech i we Francji. Jego cena jest zbliżona do europejskich, specjalistycznych ciągników spalinowych i to bez dodatkowego wyposażenia.

  • rosahumus agrosimex gleba

Jest inteligentne oprogramowanie

Amerykanie idą o krok dalej, oferując sadownikom aplikację Wingspan AI. Pozwala ona zarządzać flotą ciągników Monarch. Pracownicy gospodarstw mogą pracować nimi również w tradycyjny sposób, a aplikacja dostarcza właścicielowi gospodarstwa dokładnych danych o parametrach pracy, przepracowanych godzinach i trasach. Alarmuje, gdy któraś z części wymaga wymiany lub serwisu.

Najciekawszą funkcją nowego oprogramowania zdecydowanie jest możliwość zdalnego wysyłania ciągników do pracy. Wyobraźmy sobie taką sytuację: do jednej z naszych maszyn podłączona jest kosiarka. W aplikacji wybieramy kwaterę, trasę, prędkość i wysokość koszenia. Zatwierdzamy parametry i ciągnik pracuje samodzielnie. Następnie wraca do swojej „bazy”. Gdy napotka przeszkodę, informuje administratora systemu. System uczy się i zapamiętuje przeszkody, które może później ignorować bez powiadamiania administratora.

integrowana produkcja związek polsie odmiany promocja

Ile to kosztuje?

To gotowy przepis na rolnictwo przyszłości. Na razie system używany jest przez nielicznych sadowników w Kalifornii. Czy odniesie sukces w Stanach i Europie? Jeśli technologia będzie coraz doskonalsza, a pracowników będzie coraz bardziej brakować, to prawdopodobnie tak. Zwłaszcza, że cena ciągnika nie „przeraża”.

Inaczej jest w przypadku ceny oprogramowania. Dla jednego ciągnika to koszt 3100 zł na miesiąc (766 USD). To subskrypcja, która rocznie generuje znaczącą sumę. Dla 3 ciągników będzie to już ponad 110 000 złotych. Jednak autorzy oprogramowania twierdzą, że to i tak mniej w porównaniu z kosztami zatrudnienia traktorzystów.

źródło i zdjęcia: www.monarchtractor.com

ciągnik sad

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here