Problemy z zapylaniem? Proponujemy rozwiązanie

Dużo mówi się ostatnio o kłopotach z zapylaniem upraw i malejącą liczebnością owadów zapylających. Rozwiązaniem mogą być ule do zapylania Tripol z koloniami trzmieli. Jeden ul zawiera trzy kolonie trzmieli z królową-matką, 350–400 robotnicami, poczwarkami, jajami i larwami, a także zapasem wody z cukrem.

Ule do zapylania Tripol zawierające trzy kolonie trzmieli opracowano specjalnie do upraw polowych. Ul Tripol jest odporny na czynniki pogodowe, a doskonała izolacja i wentylacja dodatkowo zwiększa skuteczność trzmieli.

Każda kolonia posiada rozwiązanie Beehome, które pozwala zatrzymywać powracające trzmiele wewnątrz ula aż do ponownego otwarcia zasuwki. Po zamknięciu wlotu do ula można stosować niezbędne środki ochrony roślin lub przenieść ul w inne miejsce w celu zapylania innych roślin. Produkt Tripol gwarantuje zapylanie przez co najmniej cztery tygodnie i można go wprowadzać jeszcze przed kwitnieniem.

Jak działa produkt Tripol?

Po wypuszczeniu trzmieli ich robotnice zaczynają zapylać uprawy. W kolejnych tygodniach od wprowadzenia liczba robotnic zwiększa się wraz z rozwojem populacji.

Jak używać Tripol

Tripol — stosowanie

Kolonie Tripol można wypuszczać już 4–7 dni przed rozpoczęciem kwitnienia. Nie wpływa to negatywnie na kondycję kolonii ani skuteczność zapylania.

 • Ule Tripol należy rozmieścić równomiernie na całym polu. Najlepiej ustawić je na poziomej platformie tuż nad ziemią.
 • Po rozstawieniu uli należy odczekać co najmniej pół godziny przed otwarciem otworów wylotowych. Pozwoli to koloniom trzmieli uspokoić się.
 • Chronić ule przed bezpośrednim nasłonecznieniem i deszczem. Ul warto też obciążyć np. kamieniem, aby wiatr go nie przewrócił.
 • Białe suwane drzwiczki każdego z uli należy wyciągnąć do góry, aż pojawią się dwa otwory (wejściowy i wyjściowy). Nie należy zdejmować małych, czarnych drzwiczek znajdujących się pod pokrywką.

Optymalne warunki do stosowania produktu Tripol

Produkt Tripol sprawdza się najlepiej w temperaturze otoczenia 10–30°C.

Przechowywanie i zasady postępowania

 • W każdym ulu znajduje się pokarm pozwalający utrzymać trzmiele w dobrej kondycji podczas transportu i przechowywania.
 • Aby uzyskać najlepsze wyniki zapylania, należy rozpocząć używanie ula już w dniu dostawy.
 • Używanie ula trzeba rozpocząć najpóźniej następnego dnia po dostarczeniu.
 • Zapewnić trzmielom temperaturę 15–25°C.
 • Ul nie powinien być bezpośrednio wystawiony na działanie promieni słonecznych.

Zalecenia specjalne

 • Ule i ich wejścia muszą być dobrze widoczne, aby trzmiele mogły bez trudu trafić do domu.
 • Ula nie należy przechylać, aby nie rozlać wody z cukrem.
 • Przed przeniesieniem ula Tripol w inne miejsce trzeba upewnić się, że wszystkie trzmiele powróciły do ula. Docisnąć białe suwane drzwiczki ku dołowi aż do zamknięcia jednego z dwóch otworów. Teraz trzmiele nie mogą już opuścić ula. Po dwóch godzinach wszystkie trzmiele powrócą i będzie można do końca zamknąć białe suwane drzwiczki. Przestawić ul Tripol w nowe miejsce i odczekać co najmniej pół godziny, aby trzmiele uspokoiły się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here