Wady i zalety sekatorów pneumatycznych

ciecie jabloni

Od kilku lat w polskich sadach używa się coraz częściej oprócz klasycznych sekatorów ręcznych, również sekatorów elektrycznych i pneumatycznych. Jak w każdej kwestii są zwolennicy i przeciwnicy każdego z narzędzi. Przyjrzyjmy się trochę bliżej sekatorom pneumatycznym.

Zarówno sekatory elektryczne i pneumatyczne są znacznie droższe od klasycznych ręcznych narzędzi. Jednak szereg zalet, wydajność i ich coraz niższe ceny przyczyniają się do popularyzacji opisywanych rozwiązań. Do działania pneumatyków niezbędny jest ciągnik i sprężarka. Sprężarka, to wydatek co najmniej 6 000 – 7 000 tysięcy złotych w przypadku nowych urządzeń. Często zdarza się, że sadownicy sami konstruują sprężarki. W tym wypadku najważniejszy jest duży zbiornik powietrza. Użytkownicy są zdania, że gdy takim zbiornikiem dysponujemy, to po osiągnięciu maksymalnego ciśnienia, możemy ciąć kilkadziesiąt minut po zgaszeniu ciągnika.

  • rosahumus agrosimex gleba
  • agrosimex wapnowanie wapno nawozy

Kolejna zaleta tego rozwiązania to różnego rodzaju stelaże, które są połączone ze sprężarką. Pozwalają na równoczesne cięcie 2 lub 4 rzędów drzew równocześnie z obu stron. Markowe sprężarki pozwalają na jednoczesne podłączenie nawet 8 sekatorów pneumatycznych. Wspomniane stelaże bardzo często są konstruowane samodzielnie w gospodarstwach.

Nie ma rzeczy idealnych, w tym wypadku nie jest inaczej. Cięcie pneumatyczne i urządzenia z nim związane mają również kilka wad. W przypadku tanich sekatorów i samodzielnie skonstruowanej sprężarki możemy odczuwać przy cięciu charakterystyczne szarpnięcia, które nierzadko kończą się bólem stawów.

Pamiętajmy o zużyciu materiałów. Z rozmów z sadownikami wynika, że z całego oprzyrządowania to przewody muszą być wymieniane najczęściej. W zależności od tworzywa wystarczą nawet 2 sezony, aby przewód zaczął się utleniać, zmieniać barwę z powodu działania promieni słonecznych. W rezultacie przewody zaczynają pękać i tracić szczelność. Jeśli chodzi o same sekatory pneumatyczne, to okres bezawaryjnej pracy jest zdaniem użytkowników oceniany na 3 sezony. Później konieczne są naprawy. W tym miejscu wszystko zależy od producenta i ceny danego urządzenia.

Spójrzmy jeszcze na koszty. Cztery markowe sekatory pneumatyczne i fabryczna sprężarka to około, lub nieco ponad 10 000 tysięcy złotych. Z kolei 4 dobrej klasy sekatory elektryczne, to często dwukrotność wspomnianej kwoty. Patrząc na to rozwiązanie od strony możliwości stworzenia rozbudowanego sytemu dla 8 pracowników, wydaje się on być najbardziej optymalnym z puntu widzenia dużych jednorodnych nasadzeń. Niemniej nie ma żadnych przeciwskazań do samodzielnych konstrukcji i stosowania ich w mniejszych sadach.

Darmowy numer TMJ - baner corner

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here