Wiatrak ochroni sad i plantację przed przymrozkiem. Jak działa?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

W sadownictwie o wielu rzeczach lepiej pomyśleć zawczasu… Tak jest między innymi z drewnianymi skrzyniopaletami czy z zakupem drzewek. Dzięki rozwojowi technologii, możemy dziś również skutecznie walczyć z przymrozkami. Teraz jest idealny moment, żeby właśnie zawczasu rozważyć inwestycje w wiatrak przeciwprzymrozkowy.

Kwestie techniczne

Firma Aria srl ​​znajduje się w Prato, tuż obok Florencji. Od lat produkuje małe turbiny wiatrowe i wiatraki przeciwprzymrozkowe. Antibrina 3-22 to urządzenie dedykowane do ochrony sadów i winnic przed wiosennymi przymrozkami. Maszyna jest w pełni elektryczna i napędzana silnikiem z magnesami trwałymi ostatniej generacji, zainstalowanymi bezpośrednio na szczycie wieży (wewnątrz głowicy maszyny).

Łopaty, wieża i głowica gondoli mają specjalną konstrukcję aerodynamiczną (jak widać na załączonych zdjęciach). Jest to bardzo ważne, aby zmniejszyć turbulencje przepływu powietrza i zapewnić maksymalną wydajność. Mówiąc obrazowo: całość zwęża się ku tyłowi, patrząc z perspektywy zaciąganego powietrza.

reklama
reklama

Osoby interesujące się technologią sadowniczą bez wątpienia zauważą, że silnik elektryczny na górze urządzenia daje szereg korzyści względem potężnego silnika diesla na poziomie gruntu. W skrócie: bez przekładni mechanicznych nie ma strat mocy. W środku nie ma wałów i łożysk, nie musimy również pamiętać o serwisie silnika spalinowego.

Wiatraki te mogą być bezpośrednio podłączone do sieci elektrycznej (potrzebne około 26/27 kW) lub w przypadku braku sieci, mogą być podłączone do agregatu prądotwórczego diesla (32 kW 42 kVA) lub do generatora elektrycznego sprzężonego z ciągnikiem. Koszty eksploatacji są niższe w porównaniu do tradycyjnych wiatraków z silnikami diesla lub gazowymi, ponieważ nawet w przypadku użycia generatora ilość potrzebnego paliwa jest bardzo niska.

reklama
Baner PORS2025

Używając niewielkich ilości paliwa lub wcale go nie używając, Antibrina jest zielonym wentylatorem przeciwmrozowym, przyjaznym dla środowiska z niższą emisją CO2. Koszty konserwacji są również niższe, ponieważ silnik elektryczny nie ulega uszkodzeniu podczas długich miesięcy postoju (nie ma żadnych elementów mechanicznych). Dzięki silnikowi elektrycznemu, wirnikowi z 3 łopatkami i aerodynamicznej konstrukcji uzyskujemy redukcję hałasu o około 50%.

wiatrak przeciwprzymrozkowy

Statyczna i mobilna

Antibrina 3-22 jest dostępna w 2 wersjach: statycznej lub mobilnej. Wersję statyczną należy zainstalować na betonowej podstawie/cokole o kubaturze niecałych 3 metrów sześciennych. Zgodnie z zaleceniami producenta to wymiary betonu
2,40 m x 2,40 m x 0,50 m.

Wersja mobilna jest zamontowana na przyczepie, która może być przewożona przez ciągnik. W tym wypadku konstrukcja jest łamana/składana w dwóch punktach. Dzięki temu jest to jedyny mobilny wiatrak przeciwprzymrozkowy, który ma wysokość 10 metrów. Oznacza to, że ma taką samą wydajność jak stacjonarne maszyny wiatrowe, ale z zaletami płynącymi z mobilności. Po złożeniu maszyna jest dość kompaktowa i można ją łatwo transportować i magazynować.

Jak to działa?

Zasada działania jest w zasadzie identyczna jak we wszystkich tego typu rozwiązaniach. Nawet właściciele firmy przyznają, że „nie wymyślili niczego nowego”. Chodzi o wtłaczanie cieplejszego powietrza w kierunku gruntu, aby podnieść temperaturę podczas krytycznej nocy.

Maszyna podnosi temperaturę na 5 ha, 365° wokół wiatraka. Chroniony obszar jest zwykle okręgiem, ale staje się elipsą, gdy podczas przymrozku występuje nawet bardzo mały ruch powietrza. Sadownicy, którzy już posiadają tego typu urządzenia praktykują również rozpalanie ognisk przed maszyną, aby ta „rozprowadzała” dym po sadzie.

Antibrina 3-22 może być zarządzana na miejscu za pomocą Bluetooth z aplikacją na Androida. Zdalne sterowanie jest również możliwe za pomocą aplikacji internetowej. W takim przypadku Antibrina musi być wyposażona w kartę SIM.

wiatrak przeciwprzymrozkowy Idealny czas na decyzję i zamówienia

Jak relacjonują nam właściciele, obecnie produkują maszyny z niedużą „nadwyżką”, aby przygotować się do sezonu 2025. Jednak urządzenia nie należą do najtańszych i zapas nie może być duży. W efekcie koniec roku to idealny moment na rozważenie zakupu i zamówienie. Decyzja podjęta w marcu będzie zdecydowanie zbyt późną. Warto zawczasu pomyśleć o walce w przymrozkami wiosną 2025, których dziś nikt nie odważy się przecież wykluczyć. Aby poznać więcej szczegółów i ceny, zapraszamy do kontaktu:

e-mail: info@aria-srl.it

Kontakt w języku angielskim:
+39 0574 550493

Kontakt w języku polskim:
502 150 002

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here