Wrażenia po cięciu krótkim sekatorem dwuręcznym

sekator do cięcia sadu krótki

Czy rosnący odsetek sadów karłowych sprawi, że będziemy używać coraz krótszych sekatorów? Na rynku pojawia się więcej narzędzi o długości mniejszej niż 60 centymetrów. Jak w praktyce wygląda cięcie 50-cio centymetrowym sekatorem?

Jak informowaliśmy w artykule: Przegląd sekatorów dwuręcznych (modele, ceny) sprzedaż sekatorów dwuręcznych przenosi się z modeli o długości 80 cm na modele 60 cm. Czy trend ten będzie kontynuowany i będziemy używać coraz krótszych sekatorów? W sklepach ogrodniczych możemy spotkać modele o długościach 50, 45 czy nawet 40 centymetrów.

Pierwsze, co czujemy po wzięciu w ręce sekatora o długości 50 cm, biorąc pod uwagę, że jesteśmy przyzwyczajeni do kilogramowego narzędzia, to niebywała lekkość. To właśnie niewielka waga jest największą zaletą krótkich sekatorów.

Modele 50-cio centymetrowe ważą w zależności od producenta od 740 do 820 gramów. Te krótsze ważą jeszcze mniej. Z kolei po powrocie do modeli dłuższych spotykamy się z kolei z odczuciem znacznego ciężaru narzędzia.sekator do cięcia sadu krótki

Krótki sekator dwuręczny świetnie sprawdza się w karłowych sadach, w których zdecydowana większość cięć dotyczy cienkich gałęzi. Faktem jest, że z powodu długości nieco mniej operujemy ostrzem, a więcej rękoma. W związku z tym częściej musimy podnosić obie ręce. Zważywszy na wagę sekatora nie stanowi to większego problemu.

Kolejna istotna zaleta to szybkość i precyzja wykonywanej pracy. Jest to możliwe przede wszystkim ze względu na lekkość i długość sekatora. Dzięki temu można nim sprawnie operować. Równocześnie można się spotkać z opiniami, że opisywane narzędzia świetnie sprawdzają się przy letnim cięciu.sekator do cięcia sadu krótki

Wszyscy producenci krótszych sekatorów dwuręcznych zadbali o amortyzację. Wśród dostępnych modeli można spotkać duże odboje, bądź są one umieszczone nieco bliżej środka sekatora. W widocznym na zdjęciach sekatorze amortyzacja jest na wzorowym poziomie.

Dla opisywanych narzędzi producenci podają maksymalną średnicę ciętej gałęzi na 35 milimetrów. Jest to wielkość zupełnie wystarczająca w przypadku cięcia sadów karłowych na podkładce M9.

W ofercie przy długościach 50 cm i krótszych kupimy ostrza nożycowe, jak i kowadełkowe. Jak wielokrotnie rozważaliśmy, ostrza te mają swoje wady jak i zalety: Sekator kowadełkowy czy nożycowy? Dyskusja trwa.

sekator do cięcia sadu krótki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here