Zaawansowanie ramię, które układa punetki z owocami w kartonach

robotyzacja pakowania

Automatyzacja produkcji i pakowania owoców rozwija się bardzo dynamicznie. Pewna holenderska firma zaprezentowała swoje najnowsze osiągnięcie. Jest to robot, a w zasadzie zaawansowane ramię, do przepakowania punetek.

Ramię pracuje w trzech osiach i może zarówno pobierać plastikowe punetki z owocami i warzywami ze skrzynek zewnętrznych i umieszczać je w dowolnym miejscu lub układać w kartonach pojemniki schodzące z linii pakującej. W jednej z tamtejszych firm posłuży do pakowania winogron, grzybów i owoców miękkich. 

Wyzwaniem dla konstruktorów było stworzenie chwytaków, które mocno utrzymają 500 gramowe punetki, ale jednocześnie ich nie uszkodzą. Praca urządzenia opiera się na algorytmach analizowania obrazu w czasie rzeczywistym. Potencjał rozwiązania jest ogromny. Działanie urządzenia przedstawia krótki film:

 

Automatyzacja pakowania jest obok nas

W ciągu ostatniej dekady automatyzacja pakowania owoców znacząco posunęła się naprzód. W nowoczesnych obiektach grup producenckich pełne kartony są układane na paletach automatycznie, maszyny również bindują palety, a na specjalnych liniach, po rolkach trafiają one do jednego miejsca. Stamtąd odbiera je operator wózka widłowego.

Dziesięć lat temu wszystkie te czynności wykonywał człowiek. Powstają także maszyny mające zastępować człowieka w układaniu owoców w kartonach dzięki podciśnieniu powietrza. Automatyzacja w procesie pakowania owoców postępuje błyskawicznie. Możemy spodziewać się więcej wynalazków w rodzaju opisanego ramienia, które z czasem trafią również do polskich obiektów sortujących i dystrybuujących owoce miękkie.

źrodło i zdjęcie: www.agf.nl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here